Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

ELF: Wskazówki dla pracowników ochrony zdrowia dotyczące przeprowadzania badań spirometrycznych

Źródło: European Lung Foundation
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 18.02.2021
 
 
Tagi: ELF, spirometria
Europejskie Towarzystwo Oddechowe (ELF, ang. European Lung Foundation) zebrało doświadczenia pacjentów związane z badaniami spirometrycznymi. Na tej podstawie opracowano wskazówki, które mogą przyczynić się do prawidłowego wykonania testu, ale też efektywniejszej współpracy pacjenta ze specjalistami.
Specjalnie opracowana ankieta była dostępna w 10 językach od sierpnia do września 2018 r. Wypełniło ją 1,7 tys. osób z 52 krajów. W badaniu wzięli udział głównie dorośli (97,1 proc.), a najczęstszym powodem wykonania spirometrii było postawienie diagnozy (35,5 proc.) i leczenie schorzenia (60,9 proc.).

Okazało się, że ankietowani mieli duże doświadczenie jeśli chodzi o to badanie: 89,9 proc. wykonało więcej niż jeden test, a 48 proc. ukończyło 10 lub więcej testów. Większość zgłosiła jednak, że ​​nie poznała ich wyników. Wyjątkiem byli respondenci z mukowiscydozą (CF), którzy wykazywali znacznie większą wiedzę na temat wyników badania ich związku ze stanem zdrowia.

Respondentów zapytano również, jak problematyczne są dla nich określone aspekty spirometrii. Polecenie kontynuowania dmuchania, gdy czują, że nic nie wychodzi; kaszel; zmęczenie i obawa o zadyszkę były najczęstszymi problemami. Trudności zadeklarowała jedna piąta respondentów.

Najważniejsze wnioski z badań są takie, że pacjenci chcą jasnych informacji przed, w trakcie i po spirometrii, w tym informacji o tym, czy przed badaniem muszą przerwać przyjmowanie jakichkolwiek leków. Specjaliści odgrywają ważną rolę w poprawie samopoczucia pacjentów podczas badania. Ponadto, pacjenci chcą mieć dostęp do swoich wyników i potrzebują zrozumienia, jaki mają one związek z ich stanem zdrowia.

Europejskie Towarzystwo Oddechowe przyznaje, że wyniki ankiety dostarczają przydatnych informacji zwrotnych dla pracowników ochrony zdrowia zajmujących się badaniami spirometrycznymi. Kluczowe przesłania wykorzystano do opracowania wskazówek dotyczących najlepszych praktyk w przeprowadzaniu spirometrii.

Wskazówki dotyczące przeprowadzania badań spirometrycznych dostępne pod linkiem: „Improving spirometry testing by understanding patient preferences”.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe