Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Enoksaparyna vs. niefrakcjonowana heparyna w leczeniu COVID-19

Źródło: https://doi.org/10.1016/j.eclinm.2021.100774
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 05.05.2021
 
 
Naukowcy porównali efekty stosowania niefrakcjonowanej heparyny lub heparyny drobnocząsteczkowej w terapii pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Wyniki badania wskazują, że enoksaparyna może dawać lepsze wyniki.
Na łamach „EClinicalMedicine" ukazała się retrospektywna analiza danych pochodzących z sieci Mayo Clinic dotycząca związku pomiędzy stosowaniem niefrakcjonowanej heparyny lub heparyny drobnocząsteczkowej (enoksaparyny) w leczeniu pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Analizą objęto łącznie 1113 rekordów pacjentów leczonych w czasie I fali w szpitalach sieci Mayo Clinic. W sumie spośród tej grupy, 441 pacjentów było leczonych heparyną niefrakcjonowaną, a 166 enoksaparyną. Do porównania grup zastosowano algorytm propensity score matching i skorygowano obliczenia o charakterystykę demograficzną, choroby współistniejące, ciężkość przebiegu choroby, stopień przewlekłej choroby nerek oraz o saturację. Z badania wykluczono pacjentów z ostrym uszkodzeniem nerek w przeszłości oraz tych, którzy otrzymywali różne rodzaje antykoagulantów.

W porównaniu z enoksaparyną zastosowanie niefrakcjonowanej heparyny było związane z większym odsetkiem śmierci w ciągu 28 dni (RR=4,3; 95% CI: 1,8-10,2). Wyniki wskazują, że enoksaparyna może mieć przewagę nad niefrakcjonowaną heparyną w leczeniu COVID-19 w szpitalu. Nieznane są mechanizmy, w których stosowanie drobnocząsteczkowej heparyny miałoby przewagę nad heparyną niefrakcjonowaną. Zjawisko to wymaga dalszych badań.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe