Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

FDA wycofuje sprzęt do wsparcia oddechowego

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Damian Matusia, FDA
Bez odpowiedniego profilu bezpieczeństwa nie ma mowy o stosowaniu danego urządzenia w pracy z chorymi. Z tego powodu rozmaite instytucje poddają kontroli producentów, co przynosi niekiedy zaskakujące wieści. Jedne z takich podała Food and Drug Administration.
Jak donosi Reuters, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaleciła wycofanie urządzeń medycznych urządzeń oddechowych firmy Philips, twierdząc, że ich użycie może prowadzić do obrażeń lub śmierci.

Stwierdzono, że pianka silikonowa stosowana w niektórych przerobionych modelach respiratorów może oddzielić się od plastikowego podkładu z powodu uszkodzenia kleju i może zmniejszyć przepływ powietrza, a także spowodować zanieczyszczenie odłamkami.

Respiratory produkowane przez firmę to modele specjalne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Powyższa informacja to kontynuacja złej passy firmy Philips; w czerwcu 2021 roku wycofano bowiem miliony aparatów do wsparcia oddechowego ze względu na możliwość degradacji toksycznej części piankowej, która okazała się rakotwórcza. Na dodatek jej spółka zależna, Philips Respironics, w grudniu 2022 roku wycofała również 13 811 respiratorów, które były dystrybuowane między 1 marca a 6 września.

Jak podaje FDA, do 4 stycznia zgłoszono 82 skargi i nie doniesiono o śmierci ani urazach związanych z używaniem sprzętu. Dotychczas Philips nie odpowiedział na prośbę agencji Reuters o komentarz w tej sprawie.

Opracowanie: Damian Matusiak

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.