Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mpo-mag.com

FDA zatwierdza pierwsze urządzenie do stymulacji mózgu wspierające rzucenie palenia

Źródło: Medscape.com
Autor: Karolina Gawarzewska |Data: 25.08.2020
 
 
System stymulacji magnetycznej BrainsWay (TMS) został zatwierdzony przez FDA jako lek dla pacjentów cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i duże zaburzenia depresyjne, którzy nie reagują na klasyczne leczenie. Tym razem system TMS ma pomóc dorosłym palaczom rzucić palenie.
Głęboki system TMS BrainsWay z cewką H4 jest przeznaczony do wykrywania obwodów mózgu związanych z uzależnieniami. TMS został oceniony, jako pomoc w zaprzestaniu palenia w prospektywnym, podwójnie ślepym, randomizowanym, wieloośrodkowym badaniu z grupą kontrolną, w którym wzięło udział 262 dorosłych palaczy w wieku powyżej 26 lat, próbujących wielokrotnie rzucić palenie.

Uczestników badania podzielono na dwie grupy. Pierwszą poddano terapii TMS - wykonano 18 sesji w ciągu 6 tygodni, a w przypadku drugiej nie stosowano pola magnetycznego. W badaniu żaden pacjent nie doznał ataku. Najczęstszym zdarzeniem niepożądanym był ból głowy, w przypadku którego nie było statystycznej różnicy między grupami leczonymi czynnie i pozornie. Inne działania niepożądane obejmowały dyskomfort w miejscu aplikacji, ból pleców, drżenie mięśni i dyskomfort.

Badacze zaobserwowali, że osoby poddane TMS paliły mniej i częściej udawało im się rzucić palenie, a także przypuszczają, że dzięki TMS zmieniają się utrwalone reakcje mózgu związane z długotrwałym paleniem.

Urządzenie Brainsway jest przeciwwskazane u pacjentów z implantami ślimakowymi, głębokimi stymulatorami mózgu, stymulatorami nerwu błędnego, innymi implantowanymi elektrodami lub stymulatorami, stentami i innymi metalowymi przedmiotami wszczepionymi do mózgu lub w jego okolice.

Zanim jednak pole magnetyczne będzie powszechnie stosowane w odzwyczajaniu od palenia, konieczne są dalsze badania.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe