Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Politechnika Śląska

Gliwice: Sztuczna inteligencja pomoże w diagnozowaniu i monitorowaniu COVID-19

Źródło: Politechnika Śląska
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 03.03.2021
 
 
U wielu chorych zmagających się z COVID-19 rozwija się zapalenie płuc, które może bardzo szybko przechodzić w niewydolność oddechową. Specjalny system narzędzi wspartych sztuczną inteligencją może pomóc lekarzom w przeprowadzeniu szybkiej diagnostyki.
Projekt Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach i Politechniki Śląskiej, współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To pierwsza tego typu inicjatywa, której celem jest skrócenie czasu opisu badania TK, wykrycie przypadków COVID-19 niepodejrzanych klinicznie oraz dostarczenie dodatkowych informacji, na bazie których będzie można udoskonalić istniejące, bądź stworzyć nowe schematy diagnostyczne.

U wielu chorych zmagających się z COVID-19 rozwija się zapalenie płuc, które może bardzo szybko przechodzić w niewydolność oddechową. Skuteczna diagnostyka oraz identyfikacja pacjentów wysokiego ryzyka, u których są wskazania do wczesnej interwencji, są jednak trudne. Specjalny system narzędzi wspartych sztuczną inteligencją może pomóc lekarzom w przeprowadzeniu szybkiej diagnostyki.

– Podpisana umowa z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie to wielka szansa na lepsze zapobieganie rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, a gigantyczna wartość projektu - ponad 5 milionów złotych – świadczy o niespotykanej dotąd skali badań – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Analizując dane TK i kliniczne, systemy sztucznej inteligencji są w stanie zapewnić prognozy kliniczne, które mogą pomóc lekarzom w codziennej pracy. Dodatkowo, uzyskane w wyniku segmentacji informacje pozwolą na ilościowe zestawienie zmian morfologicznych stwierdzanych nie tylko w COVID-19, ale także w innych chorobach np. POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). To wiąże się dokładniejszym monitorowaniem regresji bądź progresji zmian stwierdzanych w tomografii komputerowej w przypadku śródmiąższowych zapaleń płuc oraz w łączności z pozostałymi danymi klinicznymi – prognozowanie przebiegu choroby.

Specjalna baza zostanie utworzona na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Joanny Polańskiej. – Najważniejszą ideą jest wsparcie personelu medycznego, który w obliczu pandemii ma przed sobą zupełnie nowe wyzwania. Systemy sztucznej inteligencji mogą być do dyspozycji przez całą dobę, nieustannie bo przecież zmęczenia czy słabości nie wykazują – dodaje prof. dr hab. inż. Joanna Polańska.

Realizowany projekt to kolejne działanie podejmowane przez Politechnikę Śląską w ramach walki z COVID-19. Naukowcy opracowali już systemy diagnostyki, wykorzystywane przez personel medyczny. Wśród nich można wymienić: system wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19 – CIRCA, platformę CORNELIA (ang. Coronavirus Neurological Impairment) umożliwiającą zbieranie ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych powiązanych z COVID-19, a także system DECODE, pomagający we wstępnym wykluczeniu koronawirusa wśród osób z objawami typowymi także dla innych chorób.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe