Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Groźne zanieczyszczenie powietrza

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 12.12.2019
 
 
Zanieczyszczenie powietrza są powodowane przez gazy oraz cząsteczki tzw. PM. Co roku prawie 2 mln osób umiera w wyniku zanieczyszczeń powietrza, a w wielu przypadkach z powodu dysfunkcji płuc, chorób układu oddechowego takich jak astma lub POCHP. Jednakże często badania dotyczące poziomu zanieczyszczeń powietrza są niedoceniane.
Australijczycy zbadali, czy niskie poziomy narażenia na cząsteczki PM10 są rzeczywiście szkodliwe. Jak wskazują, często uważa się błędnie, że nie powodują uszczerbku dla zdrowia i nie są postrzegane jako problem. Czy tak jest? Nie i to poważne zagadnienie dla planujących rozwój miast urbanistów, ponieważ nawet niskie stężenie zanieczyszczeń spalinowych uważanych według światowych standardów za dopuszczalne powodują szkody. Potwierdza to badanie z Hong Kongu, które dowodzi, że po trzech tygodniach wdychania niskich stężeń spalin u myszy pojawiało się zapalenie.

Wyniki wskazują więc, że cząsteczki PM są molekułami pro-zapalnym wywołującymi ten efekt nawet przy niskich poziomach koncentracji. Tymczasem zapalenie pojawiające się w płucach rozregulowuje aktywność mitochondrialną, czyli zakłóca wytwarzanie energii przez komórki niezbędnej do procesów życiowych.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.