Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Gruźlica wielolekooporna - FDA daje zielone światło skutecznej terapii

Źródło: DM/FDA; FDA; NCBI
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.10.2019
 
 
Prątki gruźlicy wielolekooporne (multidrug-resistant tuberculosis, MDR-TB) stanowią poważne zagrożenie. Dane literaturowe podają, że w 2012 r. odnotowano około 450 000 nowych przypadków i 170 000 zgonów z powodu MDR-TB. Na całym świecie występują u 3,8% nowo zdiagnozowanych pacjentów z gruźlicą i nawet do 20% pacjentów, którzy otrzymali wcześniej leczenie. Co niepokojące, jedne z najwyższych wskaźników zachorowań notuje się za naszą wschodnią granicą.
W walce z niezwykle groźną chorobą pojawiła się nowa broń - pretomanid (należący do nitroimidazoli) w połączeniu z linezolidem i bedakiliną. W sierpniu bieżącego roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła powyższe połączenie leków do leczenia gruźlicy płuc wywołanej prątkami wielolekoopornymi.

Terapię prowadzi się przez 6 miesięcy, a leki bierze się doustnie raz dziennie; została zaakceptowana na podstawie randomizowanego badania na 109 chorych z MDR-TB, spośród których aż 89% uzyskało ujemne posiewy plwociny po 6 miesiącach leczenia. Najczęstsze działania niepożądane stosowanych łącznie trzech leków obejmują uszkodzenie nerwów, trądzik, niedokrwistość, nudności, wymioty, ból głowy i podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych.

Więcej o decyzji FDA przeczytają Państwo pod poniższym linkiem.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe