Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pulmonology Advisor

Ilość cząsteczek leków aerozolowych na astmę ma znaczenie dla jej kontroli

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 20.05.2020
 
 
Badanie brytyjskie rzuca nowe światło na powszechny lek aerolozowy stosowany w leczeniu astmy. Skorzystać na jego przyjmowaniu mogą setki milionów osób chorych, bo poprawia kontrolę astmy.
Schorzenia płuc takie jak astma stanowią poważne obciążenie. Na świecie choruje około 330 mln osób. Najbardziej efektywne leczenie polega na wdychaniu leków do płuc w roztworze aerolozowym. Jednakże aerozole stanowią wyzwanie dla naukowców ze względu na ograniczoną wiedzę na temat mikrostruktury leków przed ich podaniem.

W nowym badaniu ogłoszonym przez Uniwersytet w Manchesterze zademonstrowano jak promienie jonizujące tomografu komputerowego ilościowo rozpracowują mikrostrukturę cząsteczek z leku. W ten sposób skany 3 D mikrostruktury leku powodują lepsze zrozumienie zachowania leku w czasie przyjmowania go.

Główny autor pracy Parmesh Gajjar stwierdził, że wizualizacja leku w 3D okazała się możliwa, a zrobiono to w celu zbadania wzajemnego oddziaływania cząsteczek leku oraz tych pozostałych. To ważne dla finalnej kontroli astmy. Dlaczego? Bo umożliwia sprawdzenie faktycznych ilości leku podawanych do płuc oraz formułowanie lepszych preparatów w przyszłości.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe