Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Impulsy metyloprednizolonu mogą poprawić rokowanie w zapaleniu płuc wywołanym przez COVID-19

Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 14.10.2020
 
 
Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w PLoS One, pacjenci z ciężkim zapaleniem płuc wywołanym przez COVID-19 mieli lepsze rokowania na wyzdrowienie po otrzymaniu krótkiego cyklu impulsów metyloprednizolonu w drugim tygodniu choroby.
Kliniczne końcowe punkty czasu do zgonu i czasu do intubacji dotchawiczej monitorowano u pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc wywołanym przez COVID-19. Dokonano porównań między pacjentami, którzy otrzymali krótki cykl impulsów metyloprednizolonu w drugim tygodniu choroby, a tymi, którzy otrzymali tylko standardową opiekę. Impulsy metyloprednizolonu zdefiniowano jako 125 do 250 mg dziennie przez 3 kolejne dni.

Spośród 242 pacjentów z zapaleniem płuc, wywołanych wirusem SARS-CoV-2 i podwyższonymi markerami stanu zapalnego - 22 pacjentów zmarło, a 31 zmarło lub zostało poddanych intubacji. Ogółem 61 pacjentów otrzymało impulsy metyloprednizolonu w drugim tygodniu choroby. Skorygowane współczynniki ryzyka zgonu i zgonu wraz z intubacją dla pacjentów w grupie metyloprednizolonu w drugim tygodniu wyniosły odpowiednio 0,35 (p = 0,064) i 0,33 (p = 0,020).

Według naukowców badanie potwierdza, że metyloprednizolon w dawce 125-250 mg / d podawany w drugim tygodniu choroby bez późniejszego zmniejszania dawki w ciągu trzech dni poprawia rokowanie aktywności zapalnej i pogorszenia oddychania u pacjentów z zapaleniem płuc, wywołanych zakażeniem koronawirusa.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe