SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jak przewidzieć odrzucenie przeszczepu płuc? Jest sposób.
 
Działy: Aktualności
Poziomy pochodzącego od dawcy bezkomórkowego DNA we krwi osób, które przeszły przeszczepienie płuc mogą przewidywać ryzyko odrzucenia przeszczepu i zgonu, wynika z małego studium przypadków przedstawionego na International Society of Heart and Lung Transplantation 2017.
Zdaniem amerykańskich badaczy to ważna wiadomość, ponieważ w ponad dwóch trzecich sytuacji poziomy bezkomórkowego DNA w ciągu pierwszych 6 miesięcy po transplantacji są klinicznie wygaszone. Wykonywana jest biopsja kontrolna u tych chorych i wynik jest normalny, ale ci pacjenci mają ciągły uraz. Prawie połowa biorców umiera po 5-6 latach od transplantacji głównie z powodu niewydolności przeszczepu. Dotąd nie było żadnego testu ilościowego, który mógł przewidzieć, którzy pacjenci mogą doświadczyć odrzucenia. Jednakże ostatnie badania wskazują, że podczas procesu odrzucania, duże ilości pochodzącego od przeszczepionego narządu bezkomórkowego DNA są uwalniane do krwiobiegu. Tym samym bezkomórkowe DNA, które może gromadzić się i doprowadzać do uszkodzenia organu stanowi marker wczesnej niewydolności przeszczepianego organu po jego transplantacji.

Badacze analizowali DNA 62 biorców płuc za pomocą testu AlloSure używanego do badania przeszczepień nerek i serca. Poziom bezkomórkowego DNA w ilości 1,25 procent wskazywał na wczesne uszkodzenie narządu przewidując wynik łączony wczesnego uszkodzenia przeszczepu, powtórna transplantację i ciężkie, przewlekłe dysfunkcje płuc. Ryzyko uszkodzenia przeszczepu było 7,7 razy wyższe w grupie badanej niż w grupie kontrolnej a ryzyko zgonu w ciągu 2 lat czterokrotnie wyższe.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe