Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak szkodzi para z e-papierosów

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 03.07.2019
 
 
Para z e-papierosów pobudza wytwarzanie substancji chemicznych wywołujących zapalenie i blokuje kluczowe komórki ochronne w płucach, które utrzymują drogi oddechowe wolne od potencjalnie szkodliwych cząsteczek, wynika z małego, eksperymentalnego badania opublikowanego przez czasopismo Thorax.
Para pogarsza aktywność makrofagów, które pochłaniają i usuwają cząsteczki kurzu, bakterie oraz alergeny. Odkrycie to zainspirowało badaczy choć dalsze badania są tu potrzebne w celu zrozumienia odległego wpływu zdrowotnego. Wydaje się jednak, że e-papierosy mogą wyrządzać więcej szkód niż początkowo sądzono. Niektóre efekty były podobne do tych obserwowanych u regularnych palaczy oraz osób z przewlekłymi chorobami płuc.

Popularność e-papierosów rośnie, ale większość naukowców skupia się na liquidach do napełniania zanim przekształci się on w dym.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe