Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jakie działanie tocilizumabu u pacjentów z COVID-19?

Źródło: MK/APHP
Autor: Marta Koblańska |Data: 04.05.2020
 
 
U pacjentów z zapaleniem płuc wywołanym koronawirusem immunologicznie przekazywana tzw. burza cytokinowa wydaje się prowadzić do ostrych stanów niewydolności oddechowej oraz zgonu.
Platforma CORIMUNO zamiennie została zaprojektowana do ustalania i oceny efektywności oraz tolerancji różnorodnych czynników układu odpornościowego i innych opcji leczenia u dorosłych pacjentów z ciężką postacią infekcji COVID-19 po serii wieloośrodkowych kontrolowanych prób, które rozpoczęły się 27 marca 2020 roku. Ten raport odnosi się do wieloośrodkowych, randomizowanych prób z tocilizumabem, przeciwciałem monoklonalnym blokującym receptor interleukiny 6 wykorzystywany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Pacjenci zostali wyselekcjonowani w oparciu o pobyt w szpitalu z powodu COVID-19, który wywołał ciężkie lub umiarkowane zapalenie płuc, ale bez konieczności intensywnej opieki po przyjęciu do szpitala. Wstępny wynik był potrzebny z racji zastosowania wentylacji, nieinwazyjnej lub mechanicznej albo zgonu w 14 dniu.

W sumie 129 pacjentów zostało przyporządkowanych do prób: 65 do opieki standardowej plus tocilizumab oraz 64 do jedynie opieki standardowej. Istotnie niższa proporcja pacjentów osiągała wynik wstępny w ramieniu z tocilizumabem. Wyniki tego badania zostaną opublikowane w stosownym czasopiśmie.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe