Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Kolejny pacjent po COVID-19 potrzebuje przeszczepienia płuc

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 26.02.2021
 
 
Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie przetransportowali w czwartek do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu pacjenta, którego płuca w przebiegu COVID-19 zostały tak zniszczone, że konieczne jest przeszczepienie tego narządu.
Kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie dr n. med. Konstanty Szułdrzyński powiedział, że to już trzeci pacjent, którego kieruje w ostatnich miesiącach do zabrzańskiego szpitala – jednego z czołowych w Polsce ośrodków transplantologicznych.

– Co ciekawe, ci pacjenci są do siebie w pewien sposób podobni – to mężczyźni w średnim wieku, którzy właściwie wcześniej na nic nie chorowali, a którym koronawirus kompletnie zniszczył płuc. Mam nadzieję, że losy przewiezionego dziś do Zabrza chorego potoczą się równie pomyślnie, jak dwóch pierwszych, choć trzeba pamiętać, że życie po przeszczepie narzuca pewne ograniczenia. Jednocześnie to przestroga dla wszystkich młodych i zdrowych osób lekceważących zagrożenie ze strony koronawirusa. Nikt nie jest bezpieczny – podkreślił dr Szułdrzyński.

Wcześniej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu zespół kierowany przez dra hab. Marka Ochmana przeprowadził już pomyślnie dwa przeszczepy płuc u 45-letnich mężczyzn, którzy przeszli COVID-19.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe