Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Komórki tuczne kluczowe w astmie

Źródło: ERJ/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.07.2020
 
 
Komórki tuczne odgrywają ważną rolę w schorzeniach alergicznych płuc takich jak astma, wpływając zarówno na reakcje we wczesnej fazie choroby, jak i fazie późnej poprzez uwalnianie wielu substancji.
Prototypy komórek tucznych wędrują z krwi oraz osadzają się na ścianach dróg oddechowych, w tym mięśniach gładkich, gdzie są narażone na czynniki pochodzące z organizmu gospodarza, które przyczyniają się do ich dojrzewania w kluczowe komórki immunomodulacyjne. Stabilizatorem komórek tucznych jest cromylyn sód, kiedyś popularny lek na astmę szczególnie dla dzieci zanim pojawiły się kortykosteroiody i antagoniście receptora CysLT, które miały na celu radzenie sobie z zapaleniem w płucach. Co więcej, w celu koordynacji postępu choroby, natury i rozwiązania alergicznego zapalenia w płucach astmatycznych, komórki tuczne mogą bezpośrednio nadzorować kurczenie się mięśni gładkich oraz zwężenie oskrzeli poprzez uwalnianie na przykład histaminy, która jest lekiem na to kurczenie się. Najlepszym scharakteryzowanym mechanizmem, poprzez który komórki tuczne wytwarzają prokurczliwego agonistę jest ta przez aktywację receptora immunoglobuliny E IgE . Poziomy immonuglobuliny w drogach oddechowych są podwyższane podczas zapalenia alergicznego zapalenia w płucach związanego z astmą, które powoduje aktywację receptora immunoglobuliny oraz uwalnia agonistów kurczenia się mięśni ( najczęściej CysLTs oraz histaminy w ludzkich komórkach tucznych, które powodują kurczenie się mięsni gładkich i ty samym zwężenie oskrzeli.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe