Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kurz domowy a alergia i astma

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 19.06.2020
 
 
Świat jest pełen drobinek kurzu. Przy sprzątaniu się unoszą. I choć większość z nas ma komórki układu odpornościowego reagujące na powszechne alergeny takie jak kurz domowy, to większość nie ma objawów alergicznych.
Nadal, wiele osób reaguje na typowe objawy alergiczne. Ma zapchany nos, kicha, ma wysypkę, opuchnięte drogi nosowe. Inni mają cięższe reakcje: na przykład zagrażające życiu ataki astmy.

W celu leczenia przyczyn alergii i astmy, badacze potrzebują wiedzieć dokładnie, co odróżnia tę grupę od osób zdrowych. W badaniu Science Immunology naukowcy La Jolla Institute for Immunology (LJI) oferują klucz do wyjaśnienia dlaczego osoby bez alergii nie mają silnej reakcji na kurz domowy. Odkryto wcześniej nieznaną podgrupę komórek T, które mogą kontrolować alergiczne reakcje immunologiczne i astmę przy odpowiedzi na kurz domowy i inne możliwe alergeny.

- Odkryliśmy nową podgrupę komórek immunologicznych i nowe możliwości terapeutyczne - mówi Grégory Seumois, dyrektor w LJI. – Ta nowa populacja komórek mogłaby być jedyną, poza wieloma nieznanymi mechanizmami, która tłumaczy dlaczego u osób zdrowych nie występuje zapalenie, kiedy wdychają alergeny – wskazuje, dodając, że nowe badanie podkreśla siłę podejścia do genetyki poszczególnych komórek w celu odkrycia nowych mechanizmów biologicznych.

Badanie na podstawie danych z laboratorium Vijayanand wiąże ekspresję genową z chorobą. Zespół badaczy również wykorzystał bazę immunologiczną Immune Epitope Database w zasobach LJI jak komórki immunologiczne reagują z alergenami takimi jak kurz domowy.

Badacze wykorzystali technikę części narzędzi „rewolucji genetycznej” , zwanej sekwencjonowaniem pojedynczej komórki w celu sprawdzenia, które geny i molekuły w szczególności komórki T wytwarzają odpowiedź na alergeny HDM, zawarte w kurzu. Testowano komórki z czterech grup: osób z astmą i alergią HDM, osób z astmą, ale bez alergii HDM, osób tylko z alergią HDM oraz osoby zdrowe.

Analiza sugeruje, że interleukina 9 z ekspresją Th2 w komórkach reagujących na HDM występuje częściej we krwi osób z HDM alergiczną astmą w porównaniu do tych z jedynie alergią na HDM. Dalsza analiza wykazuje, że te specyficzne komórki T mają potencjał niszczenia innych komórek i napędzania zapalenia.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe