Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Mayo Clinic o nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w POChP

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 12.02.2020
 
 
W najnowszej pracy opublikowanej na początku lutego w JAMA opisano korzyści z nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej pacjentów chorujących na POChP. Na wentylację tę składa się zarówno odpowiednie ciśnienie podawanego powietrza, jak i wspomagane oddychanie. Co stwierdzili badacze Mayo Clinic?
Przede wszystkim zidentyfikowano takie korzyści z wentylacji, jak zmniejszony odsetek zgonów pacjentów z POCHP jej poddawanych, mniej hospitalizacji, niższe ryzyko intubacji, poprawę wskaźników oddechowych oraz - co ważne - mniej zdarzeń wymagających natychmiastowej interwencji medycznej.

POChP jest chorobą przewlekłą powodującą trudności w oddychaniu. Jest trzecią przyczyną zgonów w USA. Obecnie choruje na nią 15 mln osób w Stanach Zjednoczonych, a 2 mln w Polsce.

Dlaczego wentylacja pomaga?
Pacjenci cierpią na hiperkapnię, czyli utrzymywanie się dwutlenku węgla w płucach, który u osób zdrowych jest w sposób naturalny wydalany. To gromadzenie dwutlenku węgla prowadzi do niewydolności oddechowej i hospitalizacji. Jedną z metod leczenia hiperkapnii jest właśnie nieinwazyjna wentylacja mechaniczna, która poprawia wydolność oddechową.

Michael Wilson z Mayo Clinic zwrócił uwagę, że pomimo dowodów wspierających zastosowanie sposobów polegających na wspomaganiu oddechu tak naprawdę aż do chwili obecnej nie były znane korzyści z pomagania chorym przy wykorzystaniu sprzętu medycznego dostępnego również w domu.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe