Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mikrobiota jamy nosowej u niemowląt determinuje podatność na infekcje dróg oddechowych
Źródło: Damian Matusiak/https://thorax.bmj.com/content/74/6/592
Autor: Marta Koblańska |Data: 19.06.2019
 
 
Okres niemowlęcy i wczesnodziecięcy wiąże się z częstym występowaniem infekcji, zwłaszcza w obrębie układu oddechowego. W niektórych przypadkach infekcje mają tendencję do częstych nawrotów i okazuje się, w części przypadków odpowiada za to skład mikrobioty w obrębie nosogardzieli. Badanie na ten temat ukazało się na łamach czasopisma Thorax.
Badacze z Finlandii przeprowadzili prospektywne badanie, w którym przy pomocy sekwencjonowania 16S rRNA oceniono skład mikrobioty nosowej u 839 niemowląt (między 1. a 2. miesiącem życia), a następnie obserwowano dzieci do 24. miesiąca życia pod kątem występowania infekcji dróg oddechowych.

Pięcioma dominującymi rodzajami bakterii okazały się Moraxella, Streptococcus, Dolosigranulum, Staphylococcus i Corynebacteriaceae. Częstość występowania ostrych infekcji układu oddechowego była najwyższa u tych dzieci, u których w 2. miesiącu życia dominującą bakterią była Moraxella, z kolei najniższa u dzieci, u których dominuje Corynebacteriaceae (IRR 1,34, p<0,001). Pogłębione, bardziej szczegółowe analizy (skorygowanie o dziewięć potencjalnych czynników zakłócających)potwierdziło zależność między obecnością bakterii Moraxella a częstymi infekcjami układu oddechowego (IRR 1,19, p=0,01). Szczególnie silna okazała się zależność dla występowania infekcji dolnych dróg oddechowych (aIRR 2,79, p=0,04).

Pozostaje czekać na badania, w których u dzieci z dominującym profilem Moraxella zostanie dokonana próba eradykacji i zostanie sprawdzony wpływ takiego postępowania na redukcję częstości infekcji dróg oddechowych. Warto dodać, że ze względu na anatomię i fizjologię dróg oddechowych u niemowląt i małych dzieci infekcje te bywają szczególnie niebezpieczne.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe