Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ministerstwo Zdrowia zapowiada uruchomienie programu rehabilitacji pocovidowej

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Autor: Monika Stelmach |Data: 03.04.2021
 
 
Do udzielania takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, który spełni wyznaczone kryteria. Nie będzie organizowany konkurs ofert, w zamian za to znajdą się one w wykazie NFZ. W Polsce już ponad 2 mln osób przechorowało COVID-19.
Minister zdrowia wydał prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia polecenia, które umożliwią uruchomienie projektu rehabilitacji osób, które przechorowały COVID-19. Rehabilitacja pocovidowa, w zależności od stanu pacjenta, będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.

– W Polsce mamy już ponad 2 mln osób, które przechorowały COVID-19. Niestety, często po wygraniu z chorobą, zmagają się one z wieloma dolegliwościami ograniczającymi w znaczący sposób aktywność w życiu społecznym i zawodowym. Nie możemy pozwolić na wykluczenie dużej grupy ozdrowieńców z normalnego funkcjonowania. Musimy pomóc im powrócić do pełni zdrowia – mówi Adam Niedzielski.

Osoby, które przechorowały COVID-19 niejednokrotnie borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi i kardiologicznymi.

– Zależy nam na dostępie ozdrowieńców do świadczeń szeroko rozumianej rehabilitacji po COVID-19. Dlatego do udzielenia takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, oczywiście spełniając wyznaczone kryteria. Nie będzie organizowany żaden konkurs ofert, ale pojawi się wykaz Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia będą udzielane zarówno w oddziałach rehabilitacyjnych, jak i w warunkach ambulatoryjnych oraz w domu pacjenta – dodaje Adam Niedzielski.

Do wykazu będzie mógł zgłosić się każdy podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, który ma podpisaną umowę z NFZ. Rehabilitacja pocovidowa będzie stanowiła odrębny produkt w zakresie szerokiej gamy świadczeń rehabilitacyjnych i będzie odrębnie finansowana z funduszu przeciwdziałania COVID-19.

Czas trwania rehabilitacji COVID-19 będzie wynosił od 2 do 6 tygodni, przy czym rehabilitacja rozpoczynać się będzie nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19.

W zakres rehabilitacji pocovidowej wejdą m.in.:
– kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających,
– inhalacje indywidualne,
– treningi marszowe,
– balneoterapia – wg indywidualnych wskazań,
– masaż – wg indywidualnych wskazań,
– hydroterapia, fizykoterapia – wg indywidualnych wskazań,
– treningi relaksacyjne,
– edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia,
– leczenie dietetyczne – wg indywidualnych wskazań,
– wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe