Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szpital na Klinach w Krakowie

Nowe doświadczenia w leczeniu ostrej niewydolności oddechowej ►

Źródło: XIV Top Pulmonological Trends 2021
Redaktor: Bogusz Soiński |Data: 26.05.2022
 
 
– Dzięki pandemii COVID-19 zrozumieliśmy, że potrzebujemy lepszych narzędzi do leczenia ostrej niewydolności oddechowej. Dziś umiemy je świetnie wykorzystywać – twierdzi dr n. med. Aleksander Kania z Kliniki Pulmonologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum w Krakowie.
Wiosną 2020 roku, gdy zaczęła się pandemia koronawirusa, dokumentem o ogromnym znaczeniu w podejściu do zrozumienia, jak leczyć pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową, były prestiżowe zalecenia i rekomendacje ERS/ATS.

– Jedno z pytań dotyczyło stosowania NIV/CPAP w niewydolności oddychania, która rozwinęła się w następstwie infekcji choroby wirusowej. Odpowiedź komitetu była przecząca „ze względu na niepewność materiału naukowego i brak silnych dowodów”. Obecnie nie wyobrażam sobie, że nie mam tych technik, by ratować pacjentów zakażonych COVID-19 – zauważa dr n. med. Aleksander Kania i opowiada o licznych doświadczeniach w terapii ostrej niewydolności oddechowej w następstwie COVID-19.

– Szybko zrozumieliśmy, że nie możemy myśleć jedynie w ten sposób, że jeżeli pacjent ma koronawirusa i jest niewydolny oddechowo, to jest to tylko śródmiąższowe zapalenie płuc, bo może mieć on także inne problemy zdrowotne – mówi specjalista.

Tlenoterapia, pulsoksymetr, skala NEWS, wskaźnik ROX, skala pracy oddychania, nieskuteczność leczenia niewydolności oddychania, jak poprawić i/lub PaO2, wdrażanie terapii, wysokoprzepływowa terapia donosowa, tlen w sieci szpitalnej, indywidualizacja wyboru strategii, optymalne wykorzystanie dostępnego tlenu – to kolejne zagadnienia poruszane przez dr. Kanię.

– W Polsce jest bardzo dużo otyłych pacjentów z nierozpoznanym bezdechem w czasie snu. Widać to było świetnie w czasie pandemii, gdy w ciągu dnia chorzy mieli się dobrze, natomiast w godzinach nocnych spadała saturacja i pojawiały się problemy z utrzymaniem oksygenacji – wskazuje ekspert.

Dr Kania poświęca uwagę również umiejętności położenia pacjenta na brzuchu (prone position). – To było dla nas, pulmonologów, interesujące odkrycie i teraz możemy się cieszyć się tą tanią technologią leczenia. Metaanaliza 28 badań pokazuje jednoznacznie, że technika prone position nie tylko poprawia oksygenację, lecz także redukuje liczbę potrzebnych intubacji i śmiertelność – opisuje i wyjaśnia, u jakich pacjentów i jak ją zastosować.

– Nie mniej cenne w naszych działaniach okazały się żywienie, rehabilitacja, wsparcie psychologiczne i analgosedacja – dodaje dr Aleksander Kania.

Pulmunolog mówi także o badaniu pokazującym, że stosowanie CPAP – w porównaniu z klasyczną tlenoterapią – wpływa na redukcję intubacji i przyjęć na OIT; oraz o podjęciu decyzji, kiedy pacjenta należy zaintubować.Wykład „Nowe doświadczenia w leczeniu ostrej niewydolności oddechowej” został zaprezentowany podczas konferencji XIV Top Pulmonological Trends 2021 Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel).
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.