Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowy antybiotyk w leczeniu zapalenia płuc zaakceptowany przez FDA

Źródło: DM/FDA; FDA; NCBI
Autor: Marta Koblańska |Data: 14.10.2019
 
 
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń biologicznych jest bakteryjna oporność na antybiotyki. Stwarza to konieczność poszukiwania nowych leków, w przeciwnym wypadku już wkrótce schorzenia leczone dziś z powodzeniem staną się powszechną przyczyną zgonów. Niedawno FDA zaakceptowała nowy antybiotyk, lefamulinę, w leczeniu pozaszpitalnego zapalenia płuc.
Lefamulina hamuje syntezę białek bakteryjnych przez wiązanie z miejscami A i P centrum transferazy peptydylowej w dużej podjednostce rybosomalnej rybosomu bakteryjnego. Dwa duże badania fazy 3 wykazały, że lefamulina była zarówno dobrze tolerowana, jak i nie mniej skuteczna od moksyfloksacyny w leczeniu osób dorosłych z zapaleniem płuc.

Antybiotyk jest tak samo skuteczny u osób młodych i starszych (>65. roku życia), zarówno w populacjach zachodnich jak i azjatyckich. Może być podawany w postaci infuzji dożylnej (150 mg przez 60 minut) dwa razy dziennie przez 5 do 7 dni; pacjenci mogą przejść na przyjmowanie tabletek w celu zakończenia leczenia i w tym przypadku lek podaje się w postaci tabletki (600 mg co 12 godzin). Najczęstsze działania niepożądane to biegunka, nudności, reakcje w miejscu wstrzyknięcia, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i wymioty. W oparciu o wyniki badań na zwierzętach należy poinformować kobiety w ciąży i kobiety, które mogą zajść w ciążę, o potencjalnym ryzyku związanym ze stosowaniem leku a u płodu. Kobietom, które mogą zajść w ciążę, należy zalecić stosowanie skutecznej antykoncepcji podczas leczenia i przez dwa dni po ostatniej dawce.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe