Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Objawy sugerujące rozwój idiopatycznego zwłóknienia płuc

Źródło: BMJ Open
Opracował: Mikołaj Kamiński
Redaktor: Anna Soboń |Data: 22.07.2020
 
 
Brytyjscy naukowcy podjęli się zbadania, które objawy podmiotowe i przedmiotowe poprzedzają rozpoznanie idiopatycznego zwłóknienia płuc oraz w jaki sposób następuje ich progresja do momentu postawienia diagnozy.
Przeprowadzono badanie populacyjne z udziałem 462 pacjentów.
Wykorzystano bazy danych z podstawowej opieki zdrowotnej. Większość chorych (77,9%) zgłosiło się do lekarza pierwszego kontaktu z objawami ze strony układu oddechowego w ciągu roku przed wizytą u specjalisty i postawieniem diagnozy zwłóknienia płuc.

Najczęściej zgłaszane były duszność (48,7%) oraz kaszel (40,9%). Inne objawy, takie jak brak apetytu, utrata masy ciała czy zmęczenie stanowiły mniej niż 5% zgłaszanych problemów. Większość pacjentów z kaszlem (58%) oraz dusznością (55%) udawała się wielokrotnie do lekarza pierwszego kontaktu ze swoimi symptomami. U 23,4% chorych występowały zarówno duszność, jak i kaszel.

Nawracający lub przedłużający się kaszel oraz postępująca duszność, zwłaszcza z towarzyszącym spadkiem masy ciała, mogą wskazywać na rozwijające się idiopatyczne zwłóknienie płuc.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe