Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Obniżenie stężenia pyłów w powietrzu zmniejsza częstość występowania astmy i alergicznego nieżytu nosa

Udostępnij:
W kwietniu bieżącego roku zakończono analizę wyników badań prowadzonych w ramach miejskiego Programu Profilaktyki Astmy i Chorób Alergicznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w latach 2008–2018. Analizy pokazały, że wraz z obniżeniem stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu zmniejszyła się częstość występowania astmy i alergicznego nieżytu nosa.
W części ankietowej badania udział wzięło 75 tys. dzieci i młodzieży z Krakowa. 40 proc. respondentów, czyli ok. 30 tys., zgłosiło objawy alergii. Niemal połowa z nich nie była zdiagnozowana i leczona. Następnie wykonano testy alergologiczne i potwierdzono alergie u 60 proc. badanych.

Na przestrzeni 10 lat badania wykazały zmniejszenie częstości występowania astmy w obu grupach – w przedziale wiekowym 7–8 lat z 22 proc. do ok. 9 proc, a w grupie 16–17-latków z 22 proc. do ok. 5 proc. Z kolei częstość występowania alergicznego nieżytu nosa obniżyła się w grupie nastolatków z ok. 64 proc. do ok. 36 proc.

– W okresie prowadzonych przez nas badań średnie roczne stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10 w Krakowie się obniżało. Dlatego możemy uznać, że mniejsza liczba chorób alergicznych związana jest z obniżoną ekspozycją na zanieczyszczone powietrze – przekazała kierująca projektem badawczym prof. Ewa Czarnobilska, alergolog z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zdaniem ekspertki poprawa stanu zdrowia uczniów z krakowskich szkół jest efektem działań profilaktycznych podjętych w mieście po 2010 r. przez organizacje pozarządowe i akcji inicjowanych przez urząd miasta.

– Cieszy mnie również wzrost świadomości moich pacjentów, którzy dziś doskonale wiedzą, jak ograniczyć niekorzystny wpływ smogu na organizm, sprawdzają stan powietrza i wiedzą, kiedy np. zrezygnować ze spaceru z dzieckiem – powiedziała prof. Czarnobilska.

Naukowcy z Collegium Medicum UJ w ostatnich latach przeprowadzili też pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog – tym samym pierwsi na świecie udowodnili istnienie alergii na smog. W przeciwieństwie jednak do innych rodzajów alergii w tej nie ma odczulania.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.