Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Obrazy radiologiczne zmian płucnych w przebiegu COVID-19

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 18.03.2021
 
 
– Zapalenie płuc w przebiegu COVID-19 ma charakterystyczny obraz w badaniu tomografii komputerowej (TK). TK wnosi najwięcej informacji o rodzaju, różnorodności i ewolucji zmian zapalnych – mówi dr n. med. Katarzyna Błasińska, kierownik Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
W diagnostyce obrazowej zapalenia płuc u chorych z COVID-19 wykorzystujemy kilka metod obrazowania – RTG, USG i TK. Zdjęcie rentgenowskie wykonane mobilnym aparatem RTG zwykle rozpoczyna diagnostykę, służy również (jako badanie przyłóżkowe) do monitorowania przebiegu choroby w warunkach oddziału covidowego.

– Ultrasonografia klatki piersiowej zrobiła ogromną karierę w czasach pandemii pełniąc rolę stetoskopu trudnego do użycia przez lekarza ubranego w kombinezon ochronny. Badanie, rozpropagowane przez włoskich lekarzy w początkach pandemii we Włoszech, wykonywane jest przy triażu chorych w SOR, ale także przyłóżkowo w oddziałach covidowych i oddziałach intensywnej terapii – mówi dr Katarzyna Błasińska.

Tomografia komputerowa jest badaniem wnoszącym najwięcej informacji o zmianach zapalnych w płucach. Analizy chińskie z początku pandemii wykazywały wyższą czułość badania TK w porównaniu z testem RT- PCR. – Po ponad roku pandemii wiemy, że charakterystyczne obrazy tomografii komputerowej mogą być obecne także u chorych z ujemnym testem PCR. Zmiany w badaniu TK klatki piersiowej są zmienne w czasie, różnorodne i zależą od etapu choroby, a ich rozległość w badaniu wyjściowym jest uważana za istotny czynnik prognostyczny – zauważa dr n. med. Katarzyna Błasińska.

Rezonans magnetyczny nie jest natomiast zalecany do oceny narządów klatki piersiowych u chorych z COVID-19, może natomiast służyć ocenie powikłań tej choroby.

W wykładzie „Obrazy radiologiczne zmian płucnych w przebiegu COVID-19", który został zaprezentowany podczas konferencji „Gorące tematy w pneumonologii" Wydawnictwa Termedia (kier. nauk. prof. Jan Kuś), dr n. med. Katarzyna Błasińska mówi, jakie badania są wykorzystywane w diagnostyce i monitorowaniu COVID-19, a także jak je prawidłowo interpretować.Nagrania wykładów dostępne na stornie: „Gorące tematy w pneumonologii. Materiały VOD".

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe