Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Od czego zależy zdrowy sen?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 02.01.2020
 
 
Dobry sen w nocy może okazać się korzystny dla zdrowia. Dyrektor Tulane University Obesity Research Center odkrył, że nawet u osób z wysokim genetycznym ryzykiem schorzeń serca lub udaru, zdrowy sen mógłby pomóc modyfikować to ryzyko. Badanie zostało opublikowane w European Heart Journal.
The badacze przeanalizowali genetyczne zmiany znane jako SNP, które były już znane, jako te związane z rozwojem schorzeń serca oraz wylewu. Przeanalizowano SNP próbek krwi pobranych od ponad 385 tys. zdrowych uczestników Biobanku UK oraz wykorzystano je do stworzenia skali genetycznego ryzyka w celu określenia, czy uczestnicy byli na poziomie wysokiego, średniego, czy niskiego ryzyka schorzeń sercowo naczyniowych.

Badacze obserwowali uczestników przez około 8,5 lat, podczas których wystąpiło 7280 przypadków schorzeń serca lub wylewu.

Odkryliśmy, że w porównaniu z osobami, które nie mogą spać, uczestnicy z dobrymi nawykami snu mieli 35 procent mniejsze ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych i 34 procentową redukcję ryzyka zarówno schorzeń sercowo-naczyniowych jak i udaru.

Kiedy badacze spojrzeli na skojarzony efekt nawyków sennych i genetycznej podatności na schorzenia sercowo-naczyniowe, odkryto, że uczestnicy badania z wysokim ryzykiem genetycznym i słabym snem mieli ponad 2,5 krotnie wyższe ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych i 1,5-krotnie większe ryzyko udaru w porównaniu do tych z niskim genetycznie czynnikiem ryzyka udaru w porównaniu do tych z niskim genetycznie czynnikiem ryzyka zdrowych nawyków sennych.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe