Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Opieka paliatywna w dobie COVID-19

Źródło: Pulmonologyadvisor.com
Autor: Karolina Gawarzewska |Data: 13.08.2020
 
 
W artykule opublikowanym w Journal of Pain and Symptom Management, eksperci z University of Washington (UW) w Seattle podzielili się strategią opracowania planu spełniania potrzeb opieki paliatywnej związanej z COVID-19 w oddziałach ratunkowych, intensywnej terapii i opieki medycznej.
Wraz ze wzrostem liczby przypadków choroby COVID-19, opieka paliatywna stała się ważnym aspektem pandemii. Wraz z kierownictwem systemu opieki zdrowotnej stworzono ogólnosystemowy plan świadczeń opieki paliatywnej, którego głównym celem jest rozwój opieki konwencjonalnej i doraźnej.

Zgodnie ze strategią UW, lekarze na oddziałach ratunkowych, oddziałach intensywnej terapii mogą uzyskać dostęp do konsultacji opieki paliatywnej na żądanie 7 dni w tygodniu w ciągu dnia. W dalszym ciągu personel opieki paliatywnej dąży do udzielania konsultacji na odległość oraz używa środków ochrony indywidualnej tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Zaobserwowano trzy największe potrzeby w opiece paliatywnej, nad którymi specjaliści w dalszym ciągu pracują:

1. Prowadzenie rozmów na temat opieki nad pacjentami na wczesnym etapie przebiegu COVID-19, kiedy chorzy nie potrafią dokładnie określić swoich dolegliwości.
2. Wspieranie i komunikowanie się z członkami rodzin pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w kontekście ograniczonej obecności rodziny w szpitalu, zwłaszcza jeśli pacjenci są zbyt chorzy, aby się komunikować.
3. Wspieranie pacjentów i członków rodziny, kiedy wiadome jest, że pacjent nie przeżyje choroby.

Istotna jest kultura każdego oddziału szpitalnego i jego skłonność do samodzielnego świadczenia podstawowej opieki paliatywnej oraz możliwości działań. Gdy skłonność i możliwości są wysokie, zespół opieki paliatywnej może regularnie identyfikować trudne problemy i na nie reagować. W przeciwnym razie będzie musiał być bardziej zaangażowany i częściej dostępny.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe