Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Pacjenci po przeszczepieniu płuca zakażeni SARS-CoV-2 w grupie wysokiego ryzyka

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 03.03.2021
 
 
Osoby, które przeszły transplantację płuc, należą do grupy wysokiego ryzyka pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2. Ich odsetek wśród zmarłych jest o 40 proc. większy w porównaniu do populacji ogólnej, wynika z badania hiszpańskich naukowców.
Studium opublikowane przez badaczy związanych z madryckim szpitalem im. 12 Października wykazało, że osoby zakażone SARS-CoV-2 należały do grona pacjentów najtrudniej znoszących infekcję koronawirusem.

Opublikowane w naukowym piśmie „Publicacion Medica de Neumologia” badanie dowiodło zarówno trudnego przebiegu choroby, jak też większej śmiertelności przy przebiegu COVID-19 u pacjentów po przeszczepie płuc. W porównaniu do innych zainfekowanych osób częstotliwość zgonów była wśród nich większa o 40 proc.

Badanie przeprowadzone we współpracy z lekarzami z szpitala na Gran Canarii dowiodło, że u pacjentów po przeszczepie zaobserwowano silniejsze objawy COVID-19. Częściej też przechodziły one tę chorobę z objawami komplikacji układu oddechowego.

Autorzy studium prowadzonego na około 240 pacjentach wskazali, że śmiertelność osób po przeszczepach płuc spadała przy zastosowaniu terapii tocilizumabem.

W trakcie prowadzonych pomiędzy marcem a listopadem 2020 r. badań wykazano, że bez wpływu na poziom śmiertelności u osób po przeszczepach płuc miała terapia podjęta na bazie kortykosteroidów lub hydroksychlorochiny.

Autorzy studium zapowiedzieli, że w najbliższym czasie przeprowadzą inne studia porównawcze pacjentów z przeszczepami płuc, których celem będzie m.in. wykazanie, jakiego typu komplikacje towarzyszą ozdrowieńcom w dłuższym okresie po przebyciu COVID-19.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe