Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Palacze bardziej narażeni na infekcję COVID -19

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 18.05.2020
 
 
Osoby palące papierosy i chorujące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc są w grupie podwyższonego ryzyka ciężkich komplikacji i wyższej śmiertelności z powodu zakażenia COVID- 19, wynika z nowego badania opublikowanego w PLOS ONE z University College London.
POChP jest powszechną, utrzymującą się dysfunkcją płuc związaną z ograniczeniami w przepływie powietrza. Według szacunków 251 mln osób na całym świecie choruje na POChP. W związku z wpływem SARS-CoV-2 na funkcje oddechowe, autorzy obecnego badania poszukiwali zrozumienia oddziaływania POChP na pacjentów zakażonych COVID-19.

W nowym badaniu, badacze systematycznie przeszukiwali literaturę naukową w celu odnalezienia publikacji na tematy epidemiologiczne oraz charakterystyki klinicznej i czynników związanych z COVID-19 oraz występowania COPD u pacjentów z COVID-19. Liczbę odpowiednich prac ograniczono do 15, które spełniły warunki wytycznych. Te prace objęły w sumie 2473 potwierdzonych zakażonych COVID-19, z czego 2,3 procent tych pacjentów chorowało również na POChP, podczas gdy 9 procent paliło papierosy.

U zakażonych COVID-19 z POChP występowało 63 procentowe ryzyko ciężkiego schorzenia a u 60 procent ryzyko zgonu, podczas gdy u krytycznie chorych pacjentów bez POChP występowało ryzyko ciężkiego schorzenia w wysokości 33,4 proc. i 55 proc. ryzyko zgonu. Co więcej, osoby palące papierosy znajdowały się w grupie, w której ciężkie komplikacje w porównaniu do byłych i nigdy nie palących występowały 1,45 razy częściej.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe