Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pierwsze przeszczepienie płuc na Mazowszu

Wyślij:
Udostępnij:
Źródło: Aleksandra Rebelińska/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 14.11.2022
 
 
W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie odbyło się przeszczepienie płuc u 64-letniej pacjentki z Żor. To pierwsze przeszczepienie płuc w Warszawie i w woj. mazowieckim – poinformował szpital.
Jak przekazał Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, w dobę po zabiegu pacjentka czuje się dobrze, powoli dochodzi do siebie pod opieką lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów.

Szpital podkreśla, że rozwój nowego ośrodka transplantacyjnego na terenie Polski to nowa szansa dla setek chorych wymagających pilnej transplantacji oraz opieki pooperacyjnej.

– Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest szpitalem wielospecjalistycznym, co pozwala na zbudowanie modelu całościowej i długofalowej opieki nad pacjentami po przeszczepach płuc w zakresie wszystkich ich schorzeń oraz ułatwia zaawansowaną diagnostykę tuż przed zabiegiem. To unikalna cecha naszego ośrodka, która gwarantuje bezpieczeństwo i kontynuację terapii chorym – podkreślił prof. dr hab. n. med. Waldemar Wierzba, dyrektor placówki.

Jak wskazano w komunikacie, doświadczenia wyniesione z okresu, gdy CSK MSWiA był szpitalem jednoimiennym, oraz prowadzenie Centrum Terapii Pozaustrojowych pokazały głęboką potrzebę objęcia pacjentów holistyczną terapią również w zakresie transplantologii płuc. Zespół CSK MSWiA przygotowywał się do tego momentu od kilkunastu miesięcy, uczestnicząc w wieloetapowym procesie szkoleń.

– 64-letnia pacjentka przed przeszczepieniem cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, była pacjentka leżącą, wymagającą stałej tlenoterapii. W rozmowie przed operacją powiedziała zespołowi, że jej marzeniem jest spędzić 40. rocznicę ślubu z mężem. W takich momentach czujemy, że przywracamy nie tylko zdrowie, ale i nadzieję, możliwość budowania dalszych planów życiowych – powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii CSK MSWiA w Warszawie.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.