Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Podawanie deksametazonu z tocilizumabem obniża o 50 proc. ryzyko zgonu na COVID-19

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 24.02.2021
 
 
Leczenie polegające na równoczesnym podawaniu pacjentowi deksametazonu i tocilizumabu obniża o około 50 proc. ryzyko śmierci z powodu ciężkiego zapalenia płuc w przebiegu COVID-19 – wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół lekarski.
W ramach projektu badawczego „Recovery" naukowcy chcieli wykazać efekt leczenia tocilizumabem i deksametazonem w przypadku pacjentów z ciężkim i bardzo ciężkim zapaleniem płuc, pojawiającym się wskutek infekcji koronawirusem. Badanie przeprowadzono w brytyjskich szpitalach w drugiej połowie 2020 r. na ponad 4 tys. pacjentów.

Dowiodło ono, że połączenie w terapii antycovidowej obu leków jest szczególnie skuteczne wśród pacjentów, którzy wymagają podłączenia do respiratorów.

Terapię tyma lekami zastosowano wobec dwóch grup pacjentów: nie korzystających oraz korzystających z respiratorów. Efekt, w postaci zmniejszenia liczby przypadków śmiertelnych, był wyraźny w obu grupach. Liczba zgonów w pierwszej grupie zmalała o 33 proc., w grupie drugiej było to aż 50 proc. – relacjonują kierujący projektem naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie.

Biorący udział w badaniu Martin Landray z Uniwersytetu Oksfordzkiego wskazał, że połączenie terapii deksametazonem i tocilizumabem może również skrócić czas hospitalizacji pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2. – Korzystne działanie obu tych leków jest widoczne: poprawiają przebieg terapii, skracają ją, a także zmniejszają konieczność stosowania respiratorów. Wspólne ich używanie w leczeniu pacjentów z Covid-19 jest niezaprzeczalne – podkreślił Landray.

Wnioski z badania zostały opublikowane m.in. przez hiszpański specjalistyczny portal „Gaceta Medica”.

Deksametazon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Z kolei tocilizumab jest lekiem immunosupresyjnym, stosowanym najczęściej w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe