Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Poradnie antynikotynowe wracają do łask

Autor: Monika Stelmach |Data: 20.11.2019
 
 
W krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II otwarto poradnię antynikotynową. Oficjalna inauguracja odbyła się w środę (20 listopada), w przeddzień Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.
W wielu miejscach w Polsce poradnie antynikotynowe zostały zlikwidowane ze względu na niską wycenę NFZ (obecnie za godzinę pracy lekarz dostaje w niej 15 zł). W kraju do dziś zostało ich tylko kilka. W lipcu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że będą tworzone na nowo.

- Planujemy tworzenie poradni antynikotynowych, które oferować będą bezpłatne poradnictwo specjalistyczne dla osób, które chcą rzucić palenie – obiecał na Twitterze wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Powstają one w ramach programów „Profilaktyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc” oraz „Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca”. Oba programy są współfinansowane ze środków UE. W 2018 r. minister zdrowia ogłosił konkurs, na razie wyłoniono 1 projekt: „Weź głęboki oddech”, którego realizatorem jest Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie. Wartość dofinansowania projektu wynosi prawie 2 mln zł. Rozpatrywane są kolejne wnioski.

- A jest o co walczyć. W 2017 roku do nałogowego, codziennego palenia przyznawała się niemal jedna czwarta Polaków (24 proc.) – wynika z badań opublikowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny „Postawy Polaków wobec palenia tytoniu” z 2017 r. Nadal więc potrzebne są działania prowadzące do ograniczenia palenia tytoniu.

W Polsce liczba chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP) sięga ponad 2 milionów osób, z czego rocznie 15 tysięcy umiera, co w naszym kraju stanowi trzecią przyczynę zgonów. Poza tym palenie przyczynia się do choroby wieńcowej serca, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, tętniaka aorty i zaburzeń pracy serca. Palenie jest też czynnikiem ryzyka m.in. wrzodów żołądka lub przepukliny jelitowej, a także wielu nowotworów: raka płuca, przełyku, jamy ustnej, wargi, języka, a nawet raka trzustki, nerek oraz raka dolnych dróg moczowych.

W ramach krakowskiej poradni antynikotynowej pacjenci mają możliwość skorzystania z wielu darmowych form wsparcia specjalistów w leczeniu uzależnienie od nikotyny. Planowane są badania spirometryczne. Będą też organizowane działania edukacyjne z profilaktyki POChP.

Realizacja projektu obejmuje makroregion południowo-wschodni, tj. województwo małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie i zakłada uczestnictwo 717 pacjentów poradni oraz 136 uczestników z obszaru medycznego w szkoleniach profilaktycznych. Podczas trzyletniej realizacji projektu, do grudnia 2021 roku, zaplanowano szereg działań z których mogą skorzystać nie tylko nałogowi palacze, ale również: osoby pracujące w warunkach narażających ich na działanie czynników szkodliwych predysponujących do powstawania POChP, pracownicy służby BHP, pielęgniarki i lekarze POZ oraz lekarze medycyny pracy.

Poradnia antynikotynowa jest czynna w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) przy ul. Prądnickiej 80. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia poradni mogą dzwonić na infolinię pod nr tel.: 514 602 892 lub 12 614 24 27. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe