SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Ewa Jassem: W duszności największa obawa o niewydolność oddechową
 
Działy: Varia
Pulmonolog najbardziej zwraca uwagę na oddychanie oraz funkcjonowanie chorego, ale w medycynie paliatywnej należy brać także pod uwagę aspekty psychiczne – mówiła prof. Ewa Jassem w wykładzie o duszności podczas zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.
Za odczuwanie duszności najbardziej odpowiedzialny jest układ limbiczny. W POCHP chory może nie odczuwać nasilonej duszności, mimo uszkodzenia układu oddechowego i odwrotnie : w razie nagłego zachorowania duszność może stać się dokuczliwa. Tak więc zachorowanie i uczucie duszności nie zawsze odzwierciedla uszkodzenie układu oddechowego.

Przyczyn klinicznych powstawania duszności jest bardzo dużo. W leczeniu objawowym zawsze powinno się zwracać uwagę na jakość życia i groźbę niewydolności oddechowej, bo to ta ostatnia niszczy inne narządy organizmu.

Interwencja obejmuje trzy ścieżki: farmakologiczną, rehabilitację oraz tlenoterapię.

Rehabilitacja stanowi istotna ścieżkę, a jej mechanizm działania jest złożony. Obejmuje zarówno trening fizyczny jak i konsultacje psychologiczne. Przynosi bardzo duże korzyści emocjonalne, usuwa zmęczenie, rozluźnia mięśnie klatki piersiowej, wzmacnia mięśnie przepony i tym samym pozytywnie oddziałuje na uczucie duszności i pomaga w wentylacji. Kiedy nie pomagają już opioidy można zastosować stymulację nerowowo-mięśniową.

W opiece paliatywnej pomocne są opioidy, ponieważ działają one w dużych oskrzelach, a to jest skuteczne i poprawia uczucie duszności.

Niewydolność oddechowa jest istotna w grupie ze wskazaniami do przewlekłego leczenia tlenem. Bez wskazań tlenoterapia nie jest skuteczna.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe