Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Robert Mróz o tworzeniu Lung Cancer Unit►

Autor: Monika Stelmach |Data: 12.02.2021
 
 
– Aby powołać ośrodki opieki koordynowanej potrzebujemy przede wszystkim zmiany sposobu myślenia o opiece nad pacjentem. W Polsce wciąż obowiązuje system ordynatorski, gdzie decyzje podejmuje jedna osoba, a nie zespół specjalistów – mówi prof. Robert Mróz, koordynator Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuc Uniwersyteckiego Szpitala w Białymstoku.
Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce i przyczyną największej liczby zgonów nowotworowych. Zgodnie z ostatnimi danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w 2017 r. na raka płuca zachorowało 21 545 osób, a zmarły 23 324 osoby, co czyni go główną przyczyną zgonów onkologicznych w Polsce (23,4 proc.). Sytuację miało poprawić powoływanie Lung Cancer Unit'ów. W 2018 roku rozpoczęły się prace nad projektem rozporządzenia w tej sprawie, ale od tamtej pory tylko dwa ośrodki w Polsce wdrożyły program koordynowej opieki nad chorymi na raka płuca. Jako pierwszy to rozwiązanie w 2019 roku wprowadził Uniwersytecki Szpital w Białymstoku.

– Na początku wydawało nam się, że najważniejsze w koordynowanej opiece jest zebranie w jednym miejscu wszystkich specjalistów oraz jednostki zaangażowane w diagnostykę i terapię raka płuca. Okazało się, że to dopiero początek, bo naprawdę chodzi o zmianę podejścia i sposobu myślenia. Efekty przynosi wyeliminowanie jednoosobowego podejmowania decyzji. W naszym ośrodku ważną rolę odgrywają wspólne konsylia wszystkich specjalistów, którzy biorą udział w procesie leczenia. Przy czym ważny głos mają nie tylko onkolodzy, pulmonolodzy, czy chirurdzy, ale też radiolodzy i patomorfolodzy – mówi prof. Robert Mróz.

Ekspert odpowiada też na pytania: Dlaczego w Polsce nie udało się utworzyć sieci LCU?, Jakie warunki powinny spełnić ośrodki, żeby wdrożyć program opieki koordnowanej oraz na ile problemem w zapewnieniu optymalnej opieki nad pacjentami jest brak lekarzy? 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.