Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Przeciwciało przeciwko RSV dopuszczone przez Komisję Europejską

Udostępnij:
Lek ten ma zapobiegać chorobie dolnych dróg oddechowych wywołanej przez syncytialny wirus oddechowy (RSV) u noworodków i niemowląt od urodzenia w pierwszym sezonie zachorowań na RSV.
Jednym z najgroźniejszych wirusów dla dzieci do 2. roku życia jest RSV, corocznie wywołujący liczne zachorowania na zapalenia oskrzelików i/lub płuc. Schorzenia te mogą prowadzić do ciężkiej niewydolności oddechowej i zgonu, dlatego istnieje ogromne zapotrzebowanie na skuteczną prewencję i leczenie.

Bardzo pomyślne wieści nadeszły 4 listopada, kiedy to wysiłki badaczy z Sanofi i AstryZeneki zostały docenione przez Komisję Europejską.

Nirsevimab, produkt o komercyjnej nazwie Beyfortus®, to długodziałające przeciwciało monoklonalne przeciwko RSV, stosowane w pojedynczej dawce; stwarza ono bezpośrednią i szybką ochronę przed wirusem, a przeciwciała nie wymagają aktywacji układu odpornościowego.

Lek ten, będący owocem współpracy wymienionych gigantów farmaceutycznych, otrzymał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej w celu zapobiegania chorobie dolnych dróg oddechowych wywołanej przez RSV u noworodków i niemowląt od urodzenia w pierwszym sezonie zachorowań na RSV.

Urzędnicy zatwierdzili lek na podstawie dowodów zawartych w badaniach fazy 3 MELODY, fazy 2/3 MEDLEY i badań fazy 2b, wszystko zgodnie z zaleceniami Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków.

W badaniu fazy 2/3 MEDLEY porównano nirsevimab i dobrze znany pawilizumab; w populacji dzieci z wrodzonymi wadami serca i/lub dysplazją oskrzelowo-płucną oba leki okazały się równie skuteczne i bezpieczne.

Z kolei badanie fazy 3 MELODY obejmowało 1490 dzieci urodzonych po 35. tygodniu ciąży, którym podano nirsevimab i obserwowano przez 150 dni; w tym czasie w grupie badawczej odnotowano 74,5-proc. skuteczność w zapobieganiu zapaleniu oskrzelików i/lub płuc wywołanych przez RSV.

Jak widać, nie tylko koronawirus jest na celowniku licznych naukowców. RSV doczekał się w tym roku także szczepienia, ale niestety – jak na razie – tylko w populacji osób dorosłych. Mamy nadzieję, że i ta najskuteczniejsza z broni przeciwko chorobom zakaźnym znajdzie zastosowanie także u dzieci.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.