Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
UKS"Wieliczka"

Rehabilitacja 135 m pod ziemią osób z powikłaniami po COVID-19

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 26.02.2021
 
 
Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka" opracowało program rehabilitacji osób, które chorowały na COVID-19 i borykają się z jego długofalowymi konsekwencjami, szczególnie pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby dróg oddechowych - astmę lub POChP u których infekcja koronawirusem zaostrzyła dolegliwości.
Każdy dzień zabiegowy obejmuje 2,5-godzinny pobyt leczniczy w komorach solnych. Ozdrowieńcy pod okiem specjalistów odbywają trening wytrzymałościowy, siłowy oraz ćwiczenia oddechowe, równoważne, koordynacyjne i rozciągające. Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka" ma wieloletnie doświadczenie w terapii pacjentów z powikłaniami pulmonologicznymi.

– Działamy od wielu lat i przyjmujemy pacjentów, zwłaszcza starszych, którzy mają za sobą historię ciężkich infekcji dolnych dróg oddechowych. Są to powikłania m.in. po zakażeniach bakteryjnych czy po grypie – mówi alergolog dr n. med. Anna Pełkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka".

Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów, a ćwiczenia dobierane indywidualnie w zależności od stanu zdrowia pacjenta. – W momencie przyjęcia na oddział weryfikowany jest stan zdrowia pacjenta i oceniana jego wydolność fizyczna oraz możliwość wykonywania poszczególnych ćwiczeń. W opracowaniu planu leczenia uwzględniamy choroby współistniejące. Do tej pory z turnusów rehabilitacyjnych skorzystało kilkunastu pacjentów, którzy przeszli COVID-19 i którzy po chorobie mieli kłopoty z oddychaniem. Na razie nie mamy limitów, przyjmujemy tyle osób, ile się zgłasza – podkreśla Katarzyna Rys, dyrektor Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka".

Uzdrowisko swój program rehabilitacji kieruje do osób, które chorowały na COVID-19 i borykają się z jego długofalowymi konsekwencjami, ale także do pacjentów cierpiącym na przewlekłe choroby dróg oddechowych - astmę lub przewlekłą, obturacyjną chorobę płuc, u których infekcja koronawirusem zaostrzyła dolegliwości.

Atutem rehabilitacji pulmonologicznej pod ziemią jest unikatowy mikroklimat. – Kopalniane powietrze jest wolne od zanieczyszczeń i alergenów. Kiedy intensywnie ćwiczymy oddychamy ustami, a nie nosem, który jest naszym naturalnym filtrem. Żaden oczyszczacz powietrza nie dostarczy takiego powietrza, jakie my mamy pod ziemią – mówił alergolog dr Anna Pełkowska.

Wielicka kopalnia prowadzi rehabilitację pulmonologiczną w trybie oddziału dziennego. Pacjent może przyjechać na 2,5 godzinną sesję, a potem wrócić do aktywności. Zainteresowani pobytem w wielickim uzdrowisku powinni mieć skierowanie z poradni pulmonologicznej, alergologicznej, laryngologicznej, rehabilitacyjnej albo ze specjalistycznego oddziału szpitalnego.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.