Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Rola komórek macierzystych w płucach

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 19.05.2020
 
 
Dwóch ekspertów w dziedzinie komórek macierzystych odkryło obfitość patologicznych komórek w płucach pacjentów, którzy chorują na POChP. Frank McKeon, professor biologii i biochemii oraz dyrektor Stem Cell Center i Wa Xian, również profesor tego ośrodka wykorzystali pojedyncze komórki płuc, aby udowodnić swoje odkrycie. Obecnie ich celem są komórki niezbędne do opracowania leczenia.
- Odkryliśmy trzy rodzaje komórek u pacjentów z POChP, które są głównymi czynnikami sprawczymi choroby. Jeden rodzaj jest odpowiedzialny za wytwarzanie dużych ilości śluzu, który blokuje małe drogi oddechowe, podczas gdy pozostałe dwa rodzaje odpowiadają za włóknienie oraz zapalenie, co zaś wszystko razem powoduje degradację funkcji płuc – powiedziała Wa Xian, cytowana w raporcie opublikowanym w Cell. – Ci chorzy mają zdrowe komórki macierzyste, ale jest ich niewiele i są zdominowane przez te patologiczne, które wywołują chorobę – dodała.

POChP jest postępującą zapalną chorobą płuc, która charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem oskrzeli, niedrożnością dróg oddechowych, zapaleniem, włóknieniem oraz uszkodzeniem pęcherzyków płucnych. Na świecie na POChP choruje 251 mln osób.

- To schorzenie powoduje frustrację w opiece nad pacjentem. Możemy łagodzić objawy, ale nie ma żadnego leczenia oraz możliwości zapobiegania zgonowi – powiedział Mark Metersky, pulmonolog i lekarz intensywnej opieki medycznej z UConn Health.

Chociaż POChP powoduje najwięcej zgonów, niż inne choroby, niewiele nadal wiadomo na temat przyczyn POChP. W ostatnich 10-latach Xian i McKeon opracowali technologię klonowania komórek macierzystych płuc i dróg oddechowych. Jak wskazują badacze, w głębokich partiach płuc, obwodowe komórki macierzyste powodują wzrost zarówno naczyń jak i pęcherzyków płucnych, przez które przepływa powietrze i przyczyniają się do regeneracji płuc.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe