Specjalizacje, Kategorie, Działy
PAS

Spośród 63 lokalizacji mobilne płuca najciemniejsze były w Bydgoszczy

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Beata Kołodziej/PAP
Fatalna jakość powietrza jest w wielu miejscowościach, zwłaszcza na Śląsku i w Małopolsce, ale najciemniejszy kolor przybrały płuca w Bydgoszczy – podsumowuje Polski Alarm Smogowy, który w zimie ustawił siedem mobilnych płuc w 63 lokalizacjach w dziewięciu województwach.
PAS zaprezentował wyniki czwartej edycji kampanii „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. Kilka zimowych miesięcy dwumetrowe modele ludzkich płuc w każdej miejscowości stały przez dwa tygodnie. Białe instalacje pochłaniały powietrze i w zależności od zanieczyszczeń osiadających na powierzchni zmieniały kolor, często stawały się grafitowe, a nawet czarne.

– Pomimo lekkiej i wietrznej zimy mobilne płuca pokazały, że powietrze w wielu miejscowościach jest fatalnej jakości. Wystarczy spojrzeć na kolor, jaki przybierają płuca po dwóch tygodniach oddychania w zasmogowanych miejscowościach – powiedział rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej.

Jak poinformował, spośród 63 lokalizacji najciemniejszy kolor przybrały płuca ustawione w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie), w dzielnicy Miedzyń. Czarne płuca były też m.in. w Chełmcu (woj. małopolskie), Zabrzu, Czerwionce-Leszczynach (oba woj. śląskie). Za wzór skutecznej walki ze smogiem przedstawiciele PAS podali Kraków. W mieście tym obowiązuje zakaz spalania węgla i drewna. Dzięki temu stężenie pyłów i rakotwórczego benzoapirenu spadło o ponad 40 proc. Według danych stacji na krakowskim Kurdwanowie liczba dni smogowych w latach 2012–2022 spadła ze 116 do 40.

Andrzej Guła, lider PAS, ocenił, że działania polityków mogą osłabiać walkę o czyste powietrze, w tym programy dotacji do wymiany pieców. – Dostrzegamy pewien nieznaczny postęp w likwidacji kopciuchów, ale istnieje realna groźba, że ten proces zostanie zatrzymany, a nawet odwrócony. Niestety, w ostatnim czasie obserwujemy osłabianie przepisów w obszarze ochrony powietrza: dopuszczanie do sprzedaży najgorszej jakości węgla czy luzowanie uchwał antysmogowych w niektórych województwach – powiedział.

Według danych aktywistów w Polsce jest ok. 3 mln przestarzałych kotłów na węgiel i drewno. PAS namawia właścicieli domów jednorodzinnych do skorzystania z programu „Czyste powietrze”, dzięki któremu można pozyskać dotacje.

Kampania „Zobacz, czym oddychasz” jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. Wsparcia finansowego udzieliły też prywatne organizacje. Kampanię objął patronatem marszałek województwa śląskiego.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.