SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sterydy efektywne u części chorych na zapalenie oskrzelików?
 
Działy: Aktualności
W zimie gabinety lekarzy oraz SORy zapełniają się dziećmi chorymi na zapalenie oskrzelików, zapalenie małych dróg oddechowych w płucach. Czasem mali pacjenci mają objawy przypominające ciężkie przeziębienie z gorączką, kaszel oraz katar. Innym razem schorzenie powoduje trudności z oddychaniem tak ciężkie, że dzieci pozostają w oddziałach intensywnej terapii.
Zdaniem lekarza medycyny ratunkowej w Children’s National Health System, rzeczywistość jest taka, że nie wiadomo jak leczyć tych pacjentów. Nie ma niczego poza opieką wspomagającą, czyli podawaniem dożylnym płynów oraz wsparciem oddechowym. Zdaniem medyka taka sytuacja jest nieakceptowalna, ponieważ wiele dzieci rzeczywiście jest bardzo chorych.

Kilka lat temu lekarz ten badania kliniczne wykorzystywały sterydy jako potencjalną opcje leczenia zapalenia oskrzelików. Myślano, że te leki zredukują zapalenia, przyczynę schorzenia. Jednakże wyniki wykazały, ze leki te nie poprawiają sytuacji w żadnej mierze bardziej niż placebo.

Jednak, według niego badanie miało jedną rafę. W większym stopniu niż homogeniczna przyczyna schorzenia, zapalenie oskrzelików jest swego rodzaju parasolem dla wielu objawów, które mogą być spowodowane różnymi wirusami. Te najbardziej powszechne to wirus oskrzelowy RSV oraz rinowirus, na który składa się więcej niż 100 powiązanych wirusów. Tym samym lecząc zapalenie oskrzelików jako pojedyncze schorzenie, badacze mogli ignorować subtelności każdego wirusa, co wpływa na to, czy dany lek jest użyteczny. Zdaniem lekarza leczenie schorzenia musi być więc zupełnie inne i zależne od jego przyczyny.

W celu przetestowania tego pomysłu dr Robert Freishtat z zespołem przebadał wydzielinę z nosa 32 niemowląt, które zostały hospitalizowane z zapaleniem oskrzelików między 2011 a 2014 rokiem w 17 centrach medycznych. U połowy tych chorych badania laboratoryjne potwierdziły, że zapalenie oskrzelików spowodowane było RSV, u pozostałych przez rinowirus.

Z wydzieliny z nosa, naukowcy wyizolowali kwasy nukleinowe zwane mikroRNA. Te molekuły regulują pracę poszczególnych genów poprzez wiele różnych mechanizmów. Porównując rezultaty między chorymi z powodu wirusa ESV i rinowirusa, badacze odkryli 386 mikroRNA, które różniły się koncentracją. Przy wykorzystaniu bioinformatycznego oprogramowania śledzili te mikroRNA do tysięcy informacji RNA, przyglądając się każdej interesującej wskazówce ku ważnym mechanizmom choroby, które mogły się różnić między dwoma wirusami.
Ich odkrycia w konsekwencji okazały się ważnymi różnicami między dwoma wirusami w ścieżce NFkB, czynnika nukleinowego szlaku aktywującego komórki B, wysypu białka, które jest blisko zaangażowane w odpowiedź na zapalenie i jest celem wielu typów sterydów. Rinowirus wydaje się zwiększać ekspresję wielu członków rodziny białka, powodując mnożenie się komórek i zmniejszając inhibitory tego wysypu białka. Zjawiska nie zaobserwowano przy wirusie RSV. Zdaniem badaczy sterydy mogą więc działać przy rinowirusie, choć nie przy wirusie RSV.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe