Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Stop jednorazowym e-papierosom!

Udostępnij:
Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca wystosowało apel do minister zdrowia i premiera o zakaz sprzedaży jednorazowych, smakowych e-papierosów, które „zalewają” Polskę.
Jak wskazano w apelu, jednorazówki o smaku energetyka, gumy balonowej, waty cukrowej, coca-coli są szczególnie popularne wśród młodzieży. Standardowa jednorazówka pozwala na około 700–800 zaciągnięć, co jest równoważne ok. trzem paczkom papierosów, a sprzedano ich w 2023 roku blisko 100 mln. Są atrakcyjne, tanie, dostępne dla młodych ludzi, co sprawia, że są zagrożeniem zdrowotnym i społecznym na nieznaną dotąd skalę.

– Apelujemy o wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów i zakaz stosowania słodkich dodatków smakowych, atrakcyjnych dla młodzieży! – czytamy.

Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że pracuje nad ustawą wprowadzającą zakaz sprzedaży e-papierosów. W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów umieszczono też projekt nowelizacji ustawy, która ma wdrożyć unijną dyrektywę o nowatorskich wyrobach tytoniowych.

27 lutego podczas konferencji „Palenie i wapowanie wśród młodzieży szkolnej” dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia Dariusz Poznański podkreślił, że trwają prace nad regulacjami, które wprowadzą zakaz jednorazowych papierosów elektronicznych. Natomiast projekt, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, ma wdrożyć dyrektywę Unii Europejskiej z 29 czerwca 2022 r.

Przedstawiciel MZ zauważył, że papierosy elektroniczne dzielą się na te, które zawierają nikotynę i te, które jej nie zawierają. – Są też nowatorskie wyroby podgrzewane – dodał. Tych ostatnich wyrobów dotyczy właśnie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

– Implementacja dyrektywy UE ma wprowadzić zakaz stosowania aromatów charakterystycznych w nowatorskich wyrobach podgrzewanych. To jest implementacja jeden do jednego przepisów tej dyrektywy – podkreślił Poznański.

Projekt tej ustawy przewiduje, że prezes Biura do spraw Substancji Chemicznych będzie mógł zażądać od producentów i importerów nowatorskich wyrobów tytoniowych przeprowadzenia dodatkowych badań lub przekazania dodatkowych informacji. Ma to pozwolić na kompleksową ocenę nowatorskich wyrobów tytoniowych, które są wprowadzane do obrotu, i ich wpływu na zdrowie.

Osobnym przedłożeniem ustawowym regulowany będzie zakaz sprzedaży e-papierosów.

– Pracujemy nad tym w Ministerstwie Zdrowia – jesteśmy też w kontakcie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwem Finansów – żeby regulacje były szczelne. Pewnie to będą podobne przepisy jak w chwili obecnej – jeżeli produkt jest wprowadzany w sposób nielegalny, niezgodnie z ustawą tytoniową, to obowiązują sankcje do 200 tys. zł lub kara ograniczenia lub pozbawienia wolności – powiedział Dariusz Poznański.

Przeczytaj także: „Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów wkrótce” i „Prace nad zakazem sprzedaży jednorazowych e-papierosów”.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.