Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Tetrawalentna szczepionka przeciwko wirusowi dengi: wyniki badania TIDES

Źródło: Opracował lek. med. Mikołaj Kamiński
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 08.09.2020
 
 
TAK-003 to czterowalentna szczepionka atenuowana przeciwko dendze. Niedawno ukazały się wyniki badania klinicznego o akronimie TIDES, w którym zastosowano szczepionkę w prewencji dengi u dzieci w wieku od 4 do 16 lat.
W badaniu wzięły udział dzieci mieszkające w rejonach endemicznych choroby w Azji, Ameryce Środkowej lub Południowej. Dzieci przydzielono losowo w stosunku 2:1 do dwóch dawek: TAK-003 lub dwóch dawek placebo. Kolejną dawkę podano po trzech miesiącach. Pierwszorzędowym punktem końcowym była skuteczność szczepionki w ciągu pierwszych 11 miesięcy.

Pierwszorzędowy punkt końcowy można było ocenić u 19 021 dzieci. Ogólną skuteczność szczepionki w ciągu 11 miesięcy oceniono na 80,2%. Na przestrzeni 17 miesięcy szczepienie zmniejszało ryzyko hospitalizacji z powodu dengi o 90,4%, a w przypadku gorączki krwotocznej wywołaną przez wirusa o 85,9%. Skuteczność szczepienia zależała od serotypu: dla DENV1 wynosiła 69,8%; dla DENV2 95,1%; dla DENV3 48,9% i dla DENV4 51,0%. Odsetek działań niepożądanych był podobny w obu grupach (4,0% vs. 4,8%).

Szczepionka TAK-003 była skuteczna w zapobieganiu dengi u dzieci w wieku 4 do 16 lat. Skuteczność szczepionki różniła się w zależności od serotypów wirusa.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe