Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

The Chest: termoplastyka oskrzeli skuteczna i bezpieczna także u chorych z niskim FEV1

Źródło: DM/Chest; NCBI
Autor: Marta Koblańska |Data: 02.10.2019
 
 
Jedną z opcji leczenia ciężkiej postaci astmy jest termoplastyka oskrzeli. Znaczna większość badań nad skutecznością i bezpieczeństwem zabiegu dotyczy jednak pacjentów z FEV1 powyżej 50%; co z pacjentami o niższych wartościach tego parametru? Odpowiedzi udzielono na łamach prestiżowego The Chest.
Termoplastyka oskrzeli to stosunkowo młoda procedura, zatwierdzona przez FDA dopiero kilka lat temu (2010 rok). Polega ona na wprowadzeniu do światła oskrzeli cewnika z metalowym "koszyczkiem", a następnie podgrzaniu go do temperatury ok. 65oC na 10 sekund. Prowadzi to do takiego uszkodzenia oskrzeli, dzięki któremu poszerza się światło dróg oddechowych. Australijscy badacze porównali zastosowanie procedury u dwóch grup pacjentów: u osób z FEV1 <50% (n=32) oraz u chorych z FEV1 ≥50% (n=34).

Korzyści z zastosowania termoplastyki (której chory może być poddany tylko raz w życiu) obserwowano do 6 miesięcy po zabiegu. Okazało się, że w obu grupach pacjentów odnotowano istotne korzyści w zakresie poprawy objawów klinicznych, redukcji napadów astmy oraz konieczności doraźnego stosowania leków; stopień korzyści był taki sam w obydwu grupach. Nie wykazano istotnych różnic w zakresie występowania ciężkich działań niepożądanych.

Badanie sugeruje, że nie należy się obawiać wykonania termoplastyki także u pacjentów z niskim FEV1 (<50%), co stwarza kolejną opcję leczenia dla tej grupy pacjentów.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe