Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Theraflu Home FluTest - nowatorski szybki test diagnostyczny grypy

Źródło: Pulmonologyadvisor.com
Autor: Karolina Gawarzewska |Data: 10.08.2020
 
 
Zgodnie z wynikami badań przedstawionymi 5-10 sierpnia 2020 r., w trakcie wirtualnego spotkania American Thoracic Society 2020, nowy test diagnostyczny grypy wykazał dobrą czułość i swoistość zarówno dla wirusów grypy A, jak i B.
Szybkie testy diagnostyczne grypy są ważne we wczesnym leczeniu i środkach kontrolnych, ale ich zastosowanie jest ograniczone do punktów opieki (POC). Obecnie trwają prace nad testem grypy do użytku przez konsumentów. Naukowcy przeprowadzili prospektywne badanie w 25 ośrodkach w Stanach Zjednoczonych, aby ocenić skuteczność testu Theraflu Home FluTest w wykrywaniu wirusów grypy A i B. Zarejestrowano 1012 badanych w okresie od grudnia 2018 r. Do kwietnia 2019 r., którzy samodzielnie wykonywali wymazy z nosa lub wykonywali je przez opiekunów, jeśli uczestnicy byli w wieku ≥ 2 lat i mieli objawy grypopodobne.

Kluczowe wartości wydajności oparto na porównaniu z trzema metodami referencyjnymi: testem amplifikacji kwasu nukleinowego, hodowlą wirusa otoczkowego i porównawczym konsensusem w czasie rzeczywistym reakcji łańcuchowej polimerazy. Ponadto uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący łatwości użycia Theraflu Home FluTest przy użyciu 5-punktowej skali Likerta (1 = zdecydowanie się nie zgadzam, 5 = zdecydowanie się zgadzam).

Ze względu na małą liczebność próby uczestników z grypą B, naukowcy przeprowadzili dalszą analizę z wykorzystaniem 89 zarchiwizowanych próbek. Analiza ta wykazała czułość względem wyniku konsensusowego wynoszącą 86,3% (95% CL, 74,3% -93,2%). W zestawie danych dotyczących bezpieczeństwa, 5 uczestników doświadczyło zdarzenia niepożądanego, związanego z wymazem z nosa, ale żaden z nich nie został uznany za poważny. Ponadto ≥95% uczestników potwierdziło, że test był łatwy do wykonania i czuliby się pewnie, wykonując go w domu, zgodnie z dołączoną instrukcją.

Naukowcy stwierdzili, że test powinien rozszerzyć możliwości pomocy w szybkim wykrywaniu i leczeniu grypy poza otoczenie POC.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe