Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Trendy w leczeniu astmy

Autor: Marta Koblańska |Data: 27.07.2020
 
 
Pacjenci z astmą są coraz częściej przepisywani na wyższe poziomy leczenia, a niewielu z nich rezygnuje z leków, wynika z badania opublikowanego 21 lipca w PLOS Medicine.
Dr Chloe I. Bloom z Imperial College London i współpracownicy zidentyfikowali 508 459 dorosłych pacjentów z astmą, którym podawano leki zapobiegawcze, korzystając z ogólnokrajowej dokumentacji medycznej podstawowej opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii za lata 2001-2017.

Naukowcy odkryli, że od 2001 do 2017 r. następował stały wzrost liczby przepisywanych leków wyższego poziomu (kortykosteroidy wziewne o średniej / dużej dawce [ICS] lub ICS + leki dodatkowe) z 49,8 do 68,3 procent. Jedna trzecia osób, którym przepisano pierwszą prewencję, otrzymała lek wyższego rzędu; połowa z tych pacjentów nie miała recepty na lek łagodzący lub zaostrzenia w poprzednim roku. Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego 6,6 lat 70,4% pacjentów, którzy jako pierwsi przepisywali ICS i jeden dodatek, nadal przyjmowało ten sam lek. W kohorcie 125341 pacjentów wylosowanych w celu oceny wpływu odstawienia leku 39881 pacjentów zrezygnowało.

Nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka zaostrzeń w przypadku każdego możliwego odstawienia leku i nie odnotowano zwiększenia liczby przepisywanych leków doraźnych. Obciążenie lekami, ale nie ich skutki uboczne, było czynnikiem prognostycznym dla rozpoczęcia redukcji. Roczne oszczędności na odstawieniu leków, długodziałających β2-agonistów lub ICS, wyniosły odpowiednio 17 000 000 GBP lub 8600 000 GBP.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe