Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Lawrence Memorial Hospital.org

USA zdecydowały się na testy szczepionek przeciw COVID-19 od lipca 2020

Źródło: Medscape/RTR/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 26.05.2020
 
 
Stany Zjednoczone planują masowe testy około 6 najbardziej obiecujących szczepionek przeciw COVID-19 obejmujące ponad 100 tys. ochotników. Chodzi o wybór tej najbardziej efektywnej przed końcem 2020 roku. Próby rozpoczną się w lipcu tego roku.
Na projekt złożyło się, co jest typowe 10 lat prac i testów przełożone na miesiące, świadectwo pilności, aby powstrzymać pandemię, która dotknęła ponad 5 mln osób i zabiła 335 tys. oraz wyczerpała gospodarki na całym świecie.

W celu osiągnięcia możliwości sprawdzenia szczepionek na ludziach, wiodący ich producenci zdecydowali się na dzielenie informacji oraz przekazywanie ich nawet konkurencji przy ryzyku, że ich własny projekt upadnie.

Szczepionki kandydackie, które udowodniły bezpieczeństwo zastosowania we wczesnej fazie badań będą testowane na dużych próbach 20 do 30 tys. osób. Rozpoczną się one w lipcu tego roku. Jest to efekt wysiłku partnerstwa publiczno-prywatnego zwanego Przyśpieszenie odnośnie COVID-19 – Interwencja Terapeutyczna i Szczepienia Accelerating COVID-19 Therapeutic Interventions and Vaccines (ACTIV).

- Pomiędzy 100 a 150 tys. osób może zostać włączonych do badań – powiedział dr Larry Corey, ekspert ds. szczepień, który pomógł zaprojektować próby z Fred Hutchinson Cancer Center w Seattle.

- Jeśli nie ma problemu pod względem bezpieczeństwa, po prostu to zróbmy – dodał dr. Francis Collins, dyrektor z Narodowego Instytutu Zdrowia National Institutes of Health.

Szczepionki, które zostaną zastosowane na zdrowych ludziach zazwyczaj są testowane stopniowo z początkiem prób na zwierzętach. Testy na ludziach rozpoczną się na małych bezpiecznych próbach zdrowych ochotników, po czym podjęte zostaną badania na próbach większych w celu dopasowania odpowiedniej dawki szczepionki oraz oceny jej działania. Ostatnią fazą będzie testowanie na wielką skalę. Dopiero po tym możliwe stanie się wyprodukowanie milionów dawek szczepionek.

Próby mogą potrwać nawet 12 miesięcy, a rząd amerykański zdecydował się przeznaczyć miliardy dolarów na szczepionki, które być może nigdy nie znajdą się w produkcji.

Testy mogą być również prowadzone za granicą, w tym w Afryce, gdzie wirus także zaczął się rozprzestrzeniać.

Szczepionki jakich firm i instytucji zostaną sprawdzone? Pierwszą będzie ta Moderna Inc opracowana z Narodowym Instytutem Zdrowia. Potem dołączą szczepionki Uniwersytetu w Oksfordzie oraz Astra Zeneca. Rząd amerykański już zamówił 300 mln dawek szczepionki oksfordzkiej. Dalej na liście są Johnson & Johnson, Sanofi i Merck & Co.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe