Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Uniwersytet w Oksfordzie: przełom w leczeniu zakażenia COVID-19?

Źródło: RMF FM/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 17.06.2020
 
 
Znany od 50 lat steroid deksametazon stanie się lekiem numer 1 w terapii infekcji koronawirusem? Uczeni z Uniwersytetu w Oksfordzie uważają, że tak. Dlaczego?
Jak podaje RMF FM w badaniach lek wykazał, że grupie osób potrzebujących respiratora obniża śmiertelność aż o jedną trzecią. Te badania przeprowadził Uniwersytet w Oksfordzie.

Lek już trafił do brytyjskich szpitali, a brytyjski minister zdrowia powiedział, że wiadomości o nim to najlepsze informacje, jakie mogły zdarzyć się od czasu wybuchu pandemii.

Lek ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i immunosupresyjne. Obecne wskazania do stosowania deksametazonu to m.in wstrząs, obrzęk mózgu, zapalenie tarczycy, ostre reumatoidalne zapalenie stawów, białaczka limfatyczna i zespoły toksyczne w chorobach zakaźnych oraz ostre i przewlekłe choroby zapalne gałki ocznej jak również pokrzywka.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe