Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

W Lublinie ruszają bezpłatne szczepienia seniorów przeciw pneumokokom

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Gabriela Bogaczyk/PAP
Od 1 marca dostępne będą bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów mieszkających w Lublinie. Z miejskiego programu może skorzystać tysiąc osób. Ratusz przeznaczy na ten cel około 300 tys. zł.
O rozpoczęciu kolejnej edycji miejskiego programu szczepień przeciw pneumokokom poinformowała Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublina. Z darmowych szczepień może skorzystać tysiąc osób powyżej 65 lat.

– Szczepienia ochronne są szczególnie ważne u osób starszych, u których choroby przewlekłe zwiększają ryzyko infekcji. Po raz kolejny zachęcamy do skorzystania ze szczepień przeciw pneumokokom. Ubiegłoroczna edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem i pulę szczepionek wykorzystano prawie w całości – przekazała zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska, cytowana w komunikacie.

Szczepienia wykonywane będą od 1 marca w 24 przychodniach w Lublinie. Seniorzy mogą zgłaszać się do placówek bez względu na to, do jakiej przychodni są zapisani w ramach POZ. Warunkiem będzie pozytywna weryfikacja medyczna przeprowadzona przez lekarza. Program ma być realizowany do wyczerpania szczepionek. Koszty szczepienia w całości pokrywa miasto. Ratusz przeznaczy na ten cel ok. 300 tys. zł.

Wizytom będzie towarzyszyć akcja edukacyjna m.in. o pozytywnych skutkach szczepień i profilaktyki, a także o niebezpieczeństwach infekcji wywołanych przez pneumokoki. Są one najczęściej atakującymi bakteriami i mogą wywoływać zapalenie płuc o ciężkim przebiegu.

– Są groźne dla dzieci i dla dorosłych, szczególnie powyżej 65 lat, z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odporności, cukrzycą, chorobami płuc, serca, nerek lub wątroby – podano w komunikacie.

Miejski program profilaktyki zakażeń pneumokokowych realizowany jest w Lublinie od ubiegłego roku. W tym czasie zaszczepiło się około tysiąca seniorów.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.