Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wpływ marihuany na śmiertelnością szpitalną u pacjentów z POChP

Źródło: Medapgetoda.com
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 22.10.2020
 
 
Zgodnie z ogólnokrajowym badaniem, pacjenci, u których zdiagnozowano przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), zażywający marihuanę w trakcie terapii, mieli mniejsze ryzyko zapalenia płuc i śmiertelności w stosunku do osób, które z niej zrezygnowały.
Używanie marihuany wiązało się ze zmniejszeniem o 37,6% prawdopodobieństwa zgonu w szpitalu (OR 0,624, 95% CI 0,407-0,958, p = 0,0309) wśród pacjentów, u których zdiagnozowano POChP.
Badacze stwierdzili również, że pacjenci z POChP, którzy przyjęli marihuanę, mieli o 11,8% mniejsze ryzyko zapalenia płuc (OR 0,882, 95% CI 0,806-0,964, p = 0,0059).

Badania wykazały, że palenie marihuany wiąże się ze zwiększoną pojemnością płuc. Konopie indyjskie początkowo pomagają otworzyć drogi oddechowe w płucach i mają działanie przeciwzapalne. Może to być jedną z przyczyn, dla których badani pacjenci z POChP, którzy używają marihuany, mają niższą śmiertelność.

Naukowcy zauważyli również, że istnieją inne badania wskazujące na to, że używanie konopi indyjskich wiąże się z innymi chorobami płuc u pacjentów z POChP. Ponadto pacjenci z POChP, którzy przyznali się do używania marihuany w trakcie badania byli młodsi od reszty chorych, co mogło mieć wpływ na śmiertelność wewnątrzszpitalną.

Zasugerowano związek między używaniem marihuany a redukcją śmiertelności i zapalenia płuc i oceniono, że prawdopodobnie byłą to bardziej korelacja niż przyczyna.

Na potrzeby badania naukowcy przeprowadzili retrospektywną analizę hospitalizacji, związaną z POChP przy użyciu ogólnopolskiej próby hospitalizacji w latach 2005–2014.

Na podstawie kodów wypisów ze szpitala, naukowcy zidentyfikowali 6073862 hospitalizowanych osób w wieku powyżej 18 lat z POChP. Z tej grupy 24 546, czyli 0,4% zażywało marihuanę. Około 60% pacjentów przyjętych do zażywania marihuany było w przedziale wiekowym 50-64 lata, a około 43% osób badanych miało 65-79 lat.

Osoby przyjmujące marihuanę miały prawdopodobnie mniej rozpoznań posocznicy i ostrej niewydolności oddechowej od reszty osób nieprzyjmujących używki.

Naukowcy uznali, że wraz ze wzrostem zażywania marihuany w przeprowadzonym badaniu, ważne jest, aby rozpoznać jej wpływ na pacjentów z podstawową przewlekłą chorobą płuc.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe