Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wytyczne GINA 2019: Najważniejsze zmiany w zaleceniach dotyczących astmy i co z tego wynika dla codziennej praktyki lekarskiej?

Źródło: JM
Autor: Marta Koblańska |Data: 21.05.2019
 
 
Zapraszamy do obejrzenia komentarzy ekspertów: prof. Macieja Kupczyka – prezesa- elekta Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, prof. Rafała Pawliczaka – redaktora naczelnego „Alergologii Polskiej” oraz dr n.med. Piotra Dąbrowieckiego – prezesa Polskiej Federacji Pacjentów Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
Jakie najważniejsze zmiany wprowadza GINA 2019?
- Najnowsze wytyczne GINA zrewolucjonizowały nasze podejście do astmy oskrzelowej, zwłaszcza jeśli chodzi o terapię. Po pierwsze nie jest już zalecana, jako leczenie ratunkowe, monoterapia krótko działającym lekiem rozszerzającym oskrzela np. salbutamolem, tylko na pierwszym miejscu powinna być stosowana kombinacja formoterolu z glikokortykosteroidem wziewnym. Warto też zwrócić uwagę, że na pierwszych stopniach terapii można stosować taką kombinację doraźnie, a nie tylko w leczeniu przewlekłym. Zmieniła się też alokacja jeśli chodzi o dawki sterydów– duże dawki sterydów to już w tej chwili piąty stopień leczenia. Cały schemat oparty na terapii SMART, czyli leczenie przewlekłe oraz doraźne, czyli intensyfikacja leczenia w razie nasilenia objawów astmy, jest w tej chwili podstawą leczenia - mówi prof. Maciej Kupczyk.

Dlaczego GINA wprowadziła te zmiany?
- Myślę, że do świadomości ekspertów dotarły dwie rzeczy. Po pierwsze wyniki badań klinicznych, po drugie eksperci GINA zaczęli rozmawiać z lekarzami i doszli do wniosku, że grupa pacjentów ze stosunkowo najmniejszymi i rzadkimi objawami, generuje jednak spore koszty – zarówno społeczne, jak i dla systemu - wskazuje prof. Rafał Pawliczak.

Wieloletnie badania, w tym badania SIGMA, udowodniły, że takie podejście jest po prostu skuteczniejsze. Możemy uwolnić pacjenta od objawów, a także od stanu zapalnego, który toczy się w układzie oddechowym - ocenia dr n.med. Piotr Dąbrowiecki.

Jak te zmiany przełożą się na codzienną praktykę i współpracę z pacjentem?

- Lekarz praktyk powinien pamiętać, że tak naprawdę znaczna część naszych pacjentów nie przyjmuje leków, zwiększając tym samym ryzyko zaostrzenia. W związku z tym, jeśli damy pacjentowi narzędzie, które jest wygodne i które pacjent może zastosować sam w momencie nasilenia objawów astmy, to zapobiegamy utracie kontroli astmy i w konsekwencji zaostrzeniom. A więc leczenie podtrzymujące i doraźne albo terapia SMART to są te dwa systemy, które w nowej GINIE znacznie zwiększają możliwości lekarza w zakresie kontroli astmy, jednocześnie dając pacjentowi możliwość „sterowania” leczeniem na podstawie własnych objawów - podkreśla prof. Rafał Pawliczak.

- Przede wszystkim powinniśmy zauważyć perspektywę pacjenta. Pacjent woli taką formę leczenia, czyli: mam objawy – biorę leki, nie mam objawów – nie biorę. Oczywiście jest to daleko posunięte uogólnienie, ale compliance pacjenta będzie tym większy, im mniejsza ilość leków i bardziej „elastyczne” leczenie mu zaproponujemy. Czyli pacjent woli brać jeden inhalator - który zawiera zarówno komponentę zapalną, jak i rozszerzającą oskrzela - oraz stosować go wtedy, kiedy tego potrzebuje - mówi dr n.med. Piotr Dąbrowiecki.
Pełne komentarze ekspertów oglądaj tutaj:

Zmiany w leczeniu astmy - Wytyczne GINA 2019 w komentarzach ekspertów from Termedia Videos on Vimeo.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.