Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zaburzenia węchu sygnałem COVID-19

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 28.07.2020
 
 
Czasowa lub całkowita utrata węchu jest głównym objawem neurologicznym zakażenia koronawirusem oraz jednym z wcześniejszych wskazówek, że do infekcji doszło. Badania sugerują, że zaburzenia węchu lepiej przewidują chorobę niż gorączka i kaszel, chociaż mechanizmy leżące u podstaw tego objawu nie są jasne.
Zespół naukowców Harvarda zidentyfikował komórki najbardziej wrażliwe na zakażenie SARS-CoV-2. Co ciekawe, neurony, które transmitują zmysł smaku do mózgu nie są tym typem komórek, dlatego, że nie wyrażają genu, który koduje receptor białkowy ACE2 wykorzystywany przez wirusa do wniknięcia do organizmu. Ekspresja ACE2 jest w komórkach, które dostarczają wsparcia do metabolicznego oraz strukturalnego neuronom węchowym jak również populacji komórek macierzystych oraz naczyniowych. Odkrycia sugerują, że infekcja nieneuronalnych typów komórek może być odpowiedzialna za anosmię u pacjentów z COVID-19 i pomóc w podejmowaniu działań mających na celu lepsze zrozumienie postępu choroby.

- Nasze odkrycia wskazują, że nowy koronawirus zmienia węch u pacjentów nie poprzez bezpośrednie infekowanie neuronów, ale poprzez wpływ na funkcję komórek podporowych – powiedział Sandeep Robert Datta, profesor neurobiologii w Blavatnik Institute w Harvard Medical School.

Oznacza to, że w większości przypadków zakażenie SARS-CoV-2 jest mało prawdopodobne, aby trwale uszkodzić obwody węchowe i doprowadzić do trwałej anosmii, dodał Datta. Utrata węchu jest stanem, związanym z różnymi problemami ze zdrowiem psychicznym i społecznym, w szczególności z depresją i lękiem
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe