Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zaostrzenia astmy u kobiet w ciąży wiążą się z długofalowymi konsekwencjami

Źródło: DM/ERJ; NCBI
Autor: Marta Koblańska |Data: 11.12.2019
 
 
Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą u kobiet w ciąży, a jej rozpowszechnienie w populacji wzrosło w ostatnich dziesięcioleciach. Dane literaturowe podają, że choroba jest związana się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia powikłań okołoporodowych, a niedawna publikacja z European Respiratory Research pokazuje, że ryzyko sięga znacznie dalej.
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Toronto przeprowadził badanie kohortowe, które objęło 103 424 pojedyncze ciąże u kobiet chorujących na astmę. W badanej populacji, jako zaostrzenie astmy, przyjęto co najmniej jedno z następujących kryteriów: co najmniej 5 wizyt u lekarza lub 1 wizyta na oddziale ratunkowym lub 1 przyjęcie do szpitala z powodu choroby podstawowej. Obliczono, jakie jest ryzyko komplikacji związanych z ciążą, niekorzystnych wyniki okołoporodowych i zaburzeń ze strony układu oddechowego we wczesnym dzieciństwie.

Analiza ponad 100 tysięcy przypadków wykazała, że zaostrzenie choroby podczas ciąży istotnie podnosi ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego (OR 1,30) i nadciśnienia ciążowego (OR 1,17). Do powikłań dochodzi również u dzieci: najczęstszymi z nich są niska masa urodzeniowa (OR 1,14), wcześniactwo (OR 1,14) i wady wrodzone (OR 1,21). Negatywny wpływ zaostrzeń astmy ujawnia się nawet do 5. roku życia - wykazano, że istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia astmy wczesnodziecięcej (OR 1,23) i zapalenia płuc (OR 1,12). Wszystkie wymienione zależności okazały sie istotne statystycznie.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe