Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zapalenie płuc w przebiegu COVID-19 – wskazówki diagnostyczne i terapeutyczne

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Dr n. med. Katarzyna Lewandowska z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie odpowiada na pytania, od czego zależy ciężki przebieg COVID-19, na ile znaczenie mają geny i grupa krwi, a także jakie badania należy wykonać, jak dobrać optymalną terapię i co mówią na ten temat wytyczne.
Szacuje się, że około 14 proc. objawowych chorych na COVID-19 ma symptomy ciężkiego zapalenia płuc, a około 5 proc. jest w stanie krytycznym. W umiarkowanym, łagodnym przebiegu nie ma zmian radiologicznych albo są one niewielkie, a chory nie wymaga przyjęcia do szpitala. Covidowe zapalenie płuc określa się jako ciężki stan, z dusznością, tychypnoe ≥30/ min. i spadkiem saturacji do 93 proc. lub mniej podczas oddychania powietrzem atmosferycznym, a zmiany radiologiczne obejmują ok. 50 proc. miąższu płuc i szybko postępują. W krytycznym stanie niewydolność oddechowa szybko narasta, pacjent musi być podłączony do respiratora i często rozwija się u niego niewydolność wielonarządowa.

Dr n. med. Katarzyna Lewandowska w swoim wykładzie wyjaśnia, od czego zależy przebieg zapalenia płuc w COVID-10. Jednym z czynników etiologicznych są uwarunkowania genetyczne, ale jak pokazują badania, częściej chorują osoby z grupą krwi A. Inne to wiek i choroby współistniejące.

– Często zdarzają się jednak pacjenci, którzy nie mają żadnego z tych czynników ryzyka, a mimo to ich stan gwałtownie się pogarsza – mówi dr n. med. Katarzyna Lewandowska.

Jak przyznaje dr Lewandowska, liczba badań i prac naukowych na temat skuteczności różnych leków na COVID-19 przekracza możliwości ich przeanalizowania i wprowadzenia do praktyki lekarskiej. Ekspertka omawia najważniejsze wytyczne, ale też dzieli się własnymi doświadczeniami z pracy na oddziale covidowym Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.Wykład „Zapalenie płuc w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2" został zaprezentowany podczas konferencji „Gorące tematy w pneumonologii" Wydawnictwa Termedia (kier. nauk. prof. Jan Kuś).

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.